PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Od święta pracy nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących

  • PTWP - PulsHR
    MIW
  • 19 kwi 2017 17:03

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało dzisiaj (19.04) rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Od święta pracy nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących
Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo i zdrowie pracownic w ciąży, tych, które niedawno rodziły i tych karmiących piersią. (fot. pixabay.com)
REKLAMA

• Przepisy rozporządzenia wdrażają unijną dyrektywę Rady 92/85/EWG w sprawie wprowadzenia środków służących wspieraniu poprawy w miejscu pracy bezpieczeństwa i zdrowia pracownic w ciąży, tych, które niedawno rodziły i tych karmiących piersią.

• Rozporządzenie wejdzie w życie 1 maja 2017 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W katalogu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży (pełną listę znajdziecie Państwo w dziale multimedia) znalazły się m.in. ręczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 3 kg, prace w pozycji stojącej łącznie ponad 3 godziny w czasie zmiany roboczej (przy czym czas spędzony w pozycji stojącej nie może jednorazowo przekraczać 15 minut, po którym to czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa), a także prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym czasie przekraczającym 8 godzin na dobę (przy czym czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy).

Z kolei w przypadku kobiet karmiących dziecko piersią do wspomnianego katalogu zakwalifikowane zostały m.in. ręczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg przy pracy stałej i 10 kg – przy pracy dorywczej, a także ręczne przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 6 kg na wysokość ponad 4 m lub na odległość przekraczającą 25 m.

Rozporządzenie mówi ponadto o pracy w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmienny, a także o pracy w warunkach narażenia na hałas lub drgania, działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości od 0 Hz do 300 GHz oraz promieniowania jonizującego, w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi, w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych oraz o pracy grożącej ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od święta pracy nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA