PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Od stycznia ważne zmiany w umowach o pracę

 • jk
 • 15 lis 2022 12:48

Od stycznia 2023 r. mają zacząć obowiązywać nowe przepisy regulujące m.in. kwestię umów o pracę na okres próbny. Na jaki okres będzie można zawrzeć tego typu umowę i kiedy pracodawca będzie mógł podpisać kolejną?

Od stycznia ważne zmiany w umowach o pracę
Pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące, o 1 miesiąc (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Planowana nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. 
 • Zmiany dotyczą m.in. umów o pracę na okres próbny. Zgodnie z zapisami, które mają zacząć obowiązywać z nowym rokiem okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, wyniesie od 1 do 3 miesięcy.
 • Kolejna zmiana pozwoli pracodawcy ponownie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, jeżeli pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. Zmiany będą dotyczyły m.in. umów o pracę na okres próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Będzie to uzależnione od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę.

Cel takiej umowy pozostaje niezmienny. Zawierana jest po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy danym rodzaju pracy.

Warto przypomnieć, że początkowo modyfikacje Kodeksu pracy miały być wprowadzone 1 sierpnia 2022, ale z uwagi na porządek prac legislacyjnych termin ten został przesunięty. Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Długość okresu próbnego będzie uzależniona od długości umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana zgodnie z poniższymi wytycznymi:

 • na 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
 • na 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
 • na 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy.

Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, w uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące, o 1 miesiąc. Maksymalnie będzie mogła być ona wydłużona na 3 miesiące.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Od stycznia ważne zmiany w umowach o pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Lucjan 2022-11-18 23:00:55

  Ciekawe ile nowych umow zostanie zawartych? Możemy zapomnieć przy rosnących kosztach pracodawców. Będzie potężne bezrobocie i szara strefa.

 • Dorota 2022-11-18 12:52:50

  No coz co zlego to pis.poczekajcie niech tylko tusk dojdzie do wladzy to dopiero bedziecie nazekac bo bardzo szybko wam umknelo co bylo i wtedy docenicie obecny rzad.

 • Bibi 2022-11-18 12:45:11

  Zgadzam się z tymi wpisami w Polsce miało nie być śmieciowej umów dalej są i będą za grosze trzeba pracować a rząd bierze kasę ładna jabym kazała im pracować po 10 godzin dziennie udźwignąć towar za najnisza krajowa a Ukraińcom daja wszystko

 • Rafat 2022-11-17 15:24:38

  Trzeba zmienić wtadze PiS wszystko niszczy cofamy się do czarnowiecza ludzie jak żyć i czy palić na zimę w piecu

  • Kazimierz 2022-11-17 18:11:06

   Niemcy przed 45 nie mieli tego problemu czym palić!!!! ;)

 • K. 2022-11-17 13:50:38

  Za granicą umowa na 3,5 lat? W angli praca przez agencje przez wiele lat. Sama byłam na takiej umowie przez 3 lata zanim dostałam kontrakt. Wcale nie było tak kolorowo.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA