×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Od nowego roku "zaatakuje" nowa choroba. Liczba zwolnień pójdzie w górę

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 18 lis 2021 11:06

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku liczba osób korzystających ze zwolnień lekarskich pójdzie mono w górę. A dane już teraz nie napawają optymizmem. Wzrost liczby zarejestrowanych zwolnień między 2019 a 2020 rokiem wyniósł 25,3 proc., a wzrost liczby dni, które pracownicy spędzili na chorobowym, aż 36,9 proc.

Od nowego roku "zaatakuje" nowa choroba. Liczba zwolnień pójdzie w górę
Według danych ZUS w 2020 r. znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, których zarejestrowano 1,5 mln, na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji chorobowej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W 2020 r. wzrosła liczba zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, których zarejestrowano 1,5 mln, na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji chorobowej.
 • W porównaniu do 2019 r. nastąpił ich wzrost o 25,3 proc., zaś dni absencji chorobowej było więcej o 36,9 proc. W 2022 toku problem może być jeszcze większy.
 • W przyszłym roku sytuacja może się pogorszyć ze względu na nowy zapis zezwalający na wystawianie zwolnień chorobowych na podstawie objawów tzw. wypalenia zawodowego.

Według danych ZUS w 2020 r. znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, których zarejestrowano 1,5 mln, na łączną liczbę 27,7 mln dni absencji chorobowej. W porównaniu do 2019 r. nastąpił ich wzrost o 25,3 proc., zaś dni absencji chorobowej było więcej o 36,9 proc.

Podobny trend w tym okresie wystąpił w przypadku dłuższych zwolnień od 11 do 30 dni - z 35,4 proc. do 38,5 proc. Od przyszłego roku zwolnień tego typu może być jeszcze więcej, bowiem w życie wchodzi zapis, iż objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia „L4”.

Furtka do nieprawidłowości

Zdaniem Mikołaja Zająca, eksperta rynku pracy, ta zmiana może źle wpłynąć na zachowania części pracowników, ponieważ da ona furtkę do nieprawidłowego korzystania ze zwolnień chorobowych.

- Coraz częściej słyszymy o syndromie wypalenia zawodowego, który stał się ogromnym problemem dla tysięcy osób oraz setek przedsiębiorstw. Mamy tu do czynienia z poważną chorobą cywilizacyjną, która dotknęła współczesne społeczeństwo do tego stopnia, że w czerwcu 2019 roku WHO wpisało ją do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD). Jest ona aktualizowana okresowo, a jej nowa wersja wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku - tłumaczy Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy zajmującej się kontrolą zwolnień lekarskich.

Oznacza to, że osoby dotknięte tą chorobą będą mogły od nowego roku otrzymać zwolnienie lekarskie.

- Objawy wypalenia zawodowego mogą być tak silne, że nie pozwalają na codzienne wykonywanie zawodowych obowiązków, a brak jakichkolwiek działań i reakcji może spowodować, że pracownik popełnia błędy, skutkujące dotkliwymi konsekwencjami dla firmy. Zaburzenia niewolno bagatelizować, natomiast istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż zapis ten będzie wykorzystywany, jako pretekst do korzystania z nieprawidłowych zwolnień lekarskich - podkreśla szef Conperio.

Czym jest wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe to długofalowy proces, który powodowany jest przez kilka czynników, m.in. przewlekły stres, nadmierne zmęczenie oraz stawianie sobie zbyt wysokich celów w pracy zawodowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Od nowego roku "zaatakuje" nowa choroba. Liczba zwolnień pójdzie w górę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • magda 2021-11-21 21:18:30

  "wypalony zawodowo" pracownik pójdzie na zwolnienie u jednego pracodawcy a u drugiego będzie robił na czarno

 • Ciri 2021-11-21 09:46:47

  Ustawodawca wlasnie zmienia od 01.2022 zasady wyliczania zasilkow chorobowych - osoby chorujące czesto na "krotkie" choroby będą mieć więcej kasy. Bravo! pogratulować kompetencji posłom i ich doradcom. No nic tylko korzystać! A ci na prawdę chorzy nie skorzystają na zmianie

 • Magda 2021-11-20 19:00:24

  No,i nieroby zaczynaja krytyke bo nie wiedza co to praca

 • Tyle w jednym? 2021-11-19 23:37:33

  Tzw. "wypalenie zawodowe" pociąga za sobą kilka niezwykle szkodliwych i niebezpiecznych również dla samego "chorego" następstw! "Wypalenie zawodowe" to nic innego, jak lewacka nowo-mowa mająca na celu zamaskowanie zwykłego lenistwa i wypierająca to słowo z potocznego słownika! Przypominam, że lenistwo jest grzechem głównym, z którego trzeba się obowiązkowo wyspowiadać i otrzymać rozgrzeszenie przez przyjęciem Najświętszego Sakramentu! Często lenistwo jest łączone z oszustwem mającym na celu wyłudzenie lewego zwolnienia z pracy i jest to naruszenie 8-mego przykazania "Nie mów fałszywego świadectwa ..." czyli nie kłam - postępowanie, jak w przypadku lenistwa, czyli szczera spowiedź nakazana. Lewe zwolnienie z pracy jest, jak wszyscy powinni wiedzieć okradaniem pracodawcy i nas wszystkich, bo na lewą zapłatę zrzucają się też wszyscy podatnicy, czyli stanowi naruszenie 7-mego przykazania "Nie kradnij" - nakazane postępowanie, jak w dwóch poprzednich przypadkach! Wszystko to razem wzięte stanowi również zgorszenie oraz pożądanie cudzej własności i to bez względu na to, jak to zwał!

  • Zlosliwiec 2021-11-20 18:55:39

   Ty taki glupi caly czy tylko glowe masz glupia?

  • Zlosliwiec 2021-11-20 18:58:56

   I kazdy pravownik wygra z toba w sadzie pracy

 • Pracodawca 2021-11-19 10:47:35

  Wypalenie zawodowe, depresja? Jak któryś z moich pracowników narzeka na takie, a co gorsza przynosi zwolnienia to zawsze zwolnienie dyscyplinarne na niego czeka bez dyskusji

  • Xxx 2021-11-19 11:57:50

   So bossy, a pewnie jedyne czym zarządza to simsy, które w przypadku depresji blokuje żywopłotem, żeby umarły.

  • Inga 2021-11-20 12:42:09

   Prawdziwy przedstawiciel Januszexu....

  • Jfk 2021-11-21 06:30:49

   Ubek

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA