PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Od nowego roku ważne zmiany w umowach o pracę. Pracodawców czekają nowe obowiązki

 • KDS
 • 27 gru 2022 9:55

Nadchodzą zmiany w prawie pracy związane z zasadami zawierania umów o pracę. Wprowadzić ma je nowelizacja Kodeksu pracy, nad którą obecnie pracuje resort pracy. Zgodnie ze zmianami okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta umowa na okres próbny, wyniesie od 1 do 3 miesięcy.

Od nowego roku ważne zmiany w umowach o pracę. Pracodawców czekają nowe obowiązki
Będzie można wydłużyć okres próbny o czas urlopu lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, Polska ma wprowadzić nowe przepisy regulujące m.in. kwestię umów o pracę na okres próbny.
 • Rząd planuje, by weszły one w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie ze zmianami okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, wyniesie od 1 do 3 miesięcy.
 • Kolejna zmiana pozwoli pracodawcy ponownie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, jeżeli pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. Zmiany będą dotyczyły m.in. umów o pracę na okres próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Będzie to uzależnione od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę.

Cel takiej umowy pozostaje niezmienny. Zawierana jest po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy danym rodzaju pracy.

Warto przypomnieć, że początkowo modyfikacje Kodeksu pracy miały być wprowadzone na początku sierpnia 2022, ale z uwagi na porządek prac legislacyjnych termin ten został przesunięty. Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Ile wyniesie długość okresu próbnego w 2023 roku

Długość okresu próbnego będzie uzależniona od długości umowy o pracę na czas określony. Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana zgodnie z poniższymi wytycznymi:

 • na 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
 • na 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
 • na 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy.

Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, w uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące, o 1 miesiąc. Maksymalnie będzie mogła być ona wydłużona na 3 miesiące.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (50)

Do artykułu: Od nowego roku ważne zmiany w umowach o pracę. Pracodawców czekają nowe obowiązki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Endrju 2022-12-30 11:15:07

  Znam osobę która pracuje w Urzędzie Wojewódzkim. Non stop jest na L4 albo urlopie albo opiekuje się dzieckiem. Przychodzi do pracy na kilka dni i dalej to samo. Normalnie bierze premie, dodatki, wysoką pensje itd. Jak była praca zdalna to im pasowało a teraz do pracy się nie chce chodzić. Gdyby to była firma a nie państwowe koryto to byłaby dawno zwolniona a tak wszyscy płacimy na tych leni.

 • Sylwia 2022-12-30 09:35:11

  No i się zacznie. Co chwilę zmiana nazwy stanowiska, aby przedłużać umowę na okres próbny, oczywiście dla Polaków, bo dla obcokrajowców (Ukraina) czerwony dywan i szampan...

  • Lila 2022-12-30 10:08:30

   Całkowita racja... ukraincy robią co chcą.. Wszystko (...) podane na tacy

   • Jac 2023-01-10 07:13:15

    Nie zazdrość Ukraińcom. Zanim napiszesz pomysł. To nie boli

 • ROMI. 2022-12-30 08:47:54

  Witam. Pracuje już długo zostały 4 lata do emerytury i powiem tak. Cwaniactwo i kombinatorstwo jest z dwóch stron. Miałem takich kolegów co unikali pracy i tak samo dostawali wynagrodzenie jak ten co pracował.i takich pracodawców co nie szanowali dobrych pracowników.dzis jeśli nie ma się układów lub odpowiedniego wykształcenia to nie ma dobrej pracy. Pracuje od kilku lat w prywatnej firmie i jest ok.. pozdrawiam

 • Nocnik 2022-12-30 01:52:05

  Dziś to w Polsce jedno oszustwo ukraina rządzi aby do pracy iść bo lepiej im dać niż swojemu ,a co do l4 to byłem 182 dni na chorobowym zus odmówił zasilku , poszlem do zakładu urlopu nie mogą dać bo jestem nie zdolny do pracy ale jak w medycynie mi wypisała zdolność to i urlop zaległy mogłem zamienić z l4

  • Agi 2022-12-30 18:41:49

   to jest bezpodstawne żeby dostać urlop wcale nie trzeba mieć zdolności do pracy to tylko bzrurne wymuszenie do zgłoszenia w PIP. urlop jest do wypoczynku jak sama nazwa mówi więc po chorobie też można wziąć.

 • Ninuśka 2022-12-29 22:04:21

  Teraz wszędzie w większych firmach liczą się znajomości i jak już wspomniano w komentarzach: lizodupy i donosiciele zawsze mają lepsze stanowiska i są idealnymi pracownikami. Sama pracuje w bardzo dużej firmie i choćbym flaki sobie wypruwała to i tak źle bo znajdzie się taki kierownik co dobrze żyje z hr-ami, dyrektorami i innymi i coś mu się nie spodoba i idzie i na mnie donosi...ale ok żeby mówił prawdę a on kłamie, wymyśla i oskarża o rzeczy które nie miały nawet miejsca i już masz gwarantowany op....dol i jeszcze straszą że zwolnią. Marzy mi się żeby kiedyś ci co się tak tą władzą w tych firmach zachłystują, stosują mobbing itp byli w takiej samej sytuacji jak Ci wszyscy co są dla nich tymi "śmieciami". I żeby powstało prawo które będzie totalnie ich kontrolować.

  • Marysia 2022-12-30 07:58:10

   Bardzo trafnie.Sytuacje jakie Pani opisuje są niechlubnym obrazem naszej rzeczywistości.Wrażliwi,pracowici ludzie są dla takich wyrafinowanych tylko do upokorzenia i ośmiania.

  • Kol 2022-12-30 15:34:39

   Jestem na myślę wysokim stanowisku kierowniczym i nigdy nikomu nie wchodziłem...itp. swoich podwładnych szanuję bo to MOI ludzie. Żal czytać takie posty. Niestety nie wszystkim dogodzisz

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA