- KDS
- •27 gru 2022 9:55
Nadchodzą zmiany w prawie pracy związane z zasadami zawierania umów o pracę. Wprowadzić ma je nowelizacja Kodeksu pracy, nad którą obecnie pracuje resort pracy. Zgodnie ze zmianami okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta umowa na okres próbny, wyniesie od 1 do 3 miesięcy.

- Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, Polska ma wprowadzić nowe przepisy regulujące m.in. kwestię umów o pracę na okres próbny.
- Rząd planuje, by weszły one w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie ze zmianami okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, wyniesie od 1 do 3 miesięcy.
- Kolejna zmiana pozwoli pracodawcy ponownie zawrzeć umowę o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem, jeżeli pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Nowelizacja Kodeksu pracy ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania m.in. dotyczące zatrudnienia. Zmiany będą dotyczyły m.in. umów o pracę na okres próbny. Okres, na jaki będzie mogła zostać zawarta taka umowa, będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Będzie to uzależnione od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę.
Cel takiej umowy pozostaje niezmienny. Zawierana jest po to, by sprawdzić kwalifikacje pracownika i możliwości jego zatrudnienia przy danym rodzaju pracy.
Warto przypomnieć, że początkowo modyfikacje Kodeksu pracy miały być wprowadzone na początku sierpnia 2022, ale z uwagi na porządek prac legislacyjnych termin ten został przesunięty. Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.
Ile wyniesie długość okresu próbnego w 2023 roku
Długość okresu próbnego będzie uzależniona od długości umowy o pracę na czas określony. Umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawierana zgodnie z poniższymi wytycznymi:
- na 1 miesiąc – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na czas określony wynoszący mniej niż 6 miesięcy;
- na 2 miesiące – w przypadku zamiaru zawarcia z pracownikiem umowy na czas określony wynoszący przynajmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy;
- na 3 miesiące – w przypadku zamiaru zatrudnienia pracownika na umowę o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy.
Jak informuje centrum informacyjne służb zatrudnienia Zielona Linia, w uzasadnionych przypadkach pracodawca będzie miał możliwość przedłużenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 1 lub 2 miesiące, o 1 miesiąc. Maksymalnie będzie mogła być ona wydłużona na 3 miesiące.


KOMENTARZE (50)