Od felczera do maklera. Reforma deregulacyjna nabiera tempa

Jest już gotowa lista profesji, które obejmuje trzecia transza deregulacji. Jarosław Gowin chce otworzyć kolejnych 80 zawodów - informuje "Rzeczpospolita".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Od felczera do maklera. Reforma deregulacyjna nabiera tempa

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Rzeczpospolita

12 kwi 2013 8:53


Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy. Łatwiej też będzie uzyskać uprawnienia konserwatora zabytków, muzealnika czy strażaka.

O niektóre stanowiska w służbie przeciwpożarowej, np.  rzeczoznawcy, będą się mogły starać osoby cywilne. Maklerom z kolei ma wystarczyć niekaralność i zdolność do czynności prawnych. Uwolniony ma też zostać zawód felczera, rusznikarza  i rzeczoznawcy ds. jakości artykułów rolno-spożywczych.

Przedstawiciele otwieranych zawodów są oburzeni. Dostępu do zawodu mają zamiar bronić m.in. rzecznicy patentowi. – Ten zawód wymaga szczególnej wiedzy, nie tylko prawniczej, ale i technicznej. To nowa dziedzina prawa i funkcjonowanie profesjonalnych pełnomocników jest jak najbardziej uzasadnione – mówi „Rz" Bartosz Bator, prawnik w biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Polska jest rekordzistą Europy pod względem ograniczania dostępu do zawodów. Lista profesji regulowanych ma aż 380 pozycji. Jarosław Gowin zaplanował deregulację 239 z nich. Po otwarciu zawodów kilkadziesiąt tysięcy Polaków będzie miało większe szanse na zdobycie pracy - podaje "Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.