×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ochroniarze znów na lodzie. Firmy "omijają" składkę ZUS

• Firmy z branży ochroniarskiej znalazły sposób na ominięcie przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń – wypłacają  pracownikom tzw. "dwumiesięcznicę".
• To nie jedyny problem sektora. Również umowy, które podpisują ochroniarze, pozostawiają wiele do życzenia.

Ochroniarze znów na lodzie. Firmy "omijają" składkę ZUS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące ozusowania umów zleceń. Składki są potrącane albo od jednej umowy, albo od kilku umów, których łączna wartość jest równa minimalnemu wynagrodzeniu lub od niego wyższa.

Zmiany w prawie pracy miały pomóc w walce z umowami śmieciowymi. Dotychczas przy pracy na kilku umowach zleceniach składki opłacane były przez pracodawcę wyłącznie od jednej z nich – przeważnie od tej na najniższą kwotę. Od pozostałych uiszczana była jedynie składka zdrowotna. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty pracy malały, a outsourcing kusił duże firmy swoją ceną.

Teraz oskładkowanie umów zleceń spowodowało wzrost kosztów pracy o ok. 25 proc. Firmy z sektora ochrony zaczęły więc szukać sposobów na ominięcie przepisów. Dotyczy to nie tylko małych agencji, ale również dużych spółek. – Na tym polega gra. Rząd zaostrza przepisy, a pracodawcy starają się sprytnie reagować na obostrzenia – mówi w rozmowie z nami osoba z branży.

Agencje wpadły na pomysł, by wypłacać pracownikom tzw. "dwumiesięcznice". – Przykładowo, wypłatę za styczeń i luty zatrudniony dostaje w lutym, a firma składkę ZUS odprowadza jedynie od płacy minimalnej, czyli 1850 zł brutto. Pozwoli to zaoszczędzić 350-400 zł na miesiąc, jeśli pracownik zarabia ok. 1500 zł. To sprawia, że outsourcing się opłaca, nawet jeśli firmy muszą zapłacić agencjom prowizje – objaśnia.

"Dwumiesięcznice" mają się dobrze

Sygnały o tego typu działaniach dotarły także do Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony (PSPO). Jak mówi w rozmowie z nami Mirosław Podgórski z PSPO, "dwumiesięcznice" to najpopularniejszy sposób na ominięcie nowych przepisów. Co ciekawe, pojawiają się firmy, które chcą wypłacać pensje po trzech miesiącach od rozpoczęcia wykonywania zlecenia.

– Ustawodawca poszedł na skróty i oskładkował tylko umowy zlecenia do poziomu minimalnego wynagrodzenia i mamy tego efekty. W 2012 r. „Solidarność” proponowała, by ozusować wszystkie umowy od pełnych dochodów. Takie rozwiązanie spowodowałoby, że manewry stosowane przez pracodawców nie miałyby sensu. By walczyć z umowami śmieciowymi, trzeba zlikwidować ich źródło – a więc fakt, że są tanie. Póki co pod tym względem umowy zlecenia wygrywają z etatami – ocenia Marek Lewandowski z „Solidarności”.

Bezradna PIP?

– Umowy śmieciowe, które funkcjonowały przez 15 lat, były na granicy prawa i nie zostały podważone przez PIP czy urzędy skarbowe. Myślę, że tym razem będzie podobnie – wyjaśnia osoba z branży.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ochroniarze znów na lodzie. Firmy "omijają" składkę ZUS
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Nigdy_Więcej 2020-08-02 23:17:57

    Tak samo robiła firma Solid Security dla, której pięć lat dawałem się mobbingować, a oni ani złotówki na zus i fundusz pracy niezapłacili. Jak poszedłem się zarejestrować to mi powiedzieli, że mi się zasiłek nie należy i co robić nic tylko się powiesić.

  • ochroniarka 2016-05-08 12:51:07

    Wiadomo o tym procederze od 4 miesięcy, ja już w lutym dostałam wynagrodzenie za styczeń i luty a robi to jedna z największych firm ochroniarskich i co ? i nic. Prawodawca nie reaguje. Przecież to jest ewidentne omijanie celu i ducha wprowadzonych od nowego roku przepisów. Zamiast 12 składek pracodawca odprowadza tylko 6.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA