PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ochrona, minimalna stawka godzinowa: Ochroniarze chcą poprawić swoją sytuację na rynku pracy

 • Justyna Koc
  jk
 • 23 gru 2016 13:01

Dążenie do przestrzegania uczciwej konkurencji, podejmowanie legislacyjnych i społecznych inicjatyw na rzecz branży ochrony czy działanie na rzecz przestrzegania praw pracowników – to główne postanowienia przedstawicieli pracodawców i pracowników z sektora ochrony osób i mienia w Polsce.

Ochrona, minimalna stawka godzinowa: Ochroniarze chcą poprawić swoją sytuację na rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Polska Izba Ochrony, Polski Związek Pracodawców Ochrona i Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony już drugi raz zasiadły do stołu, aby razem zdiagnozować możliwości działania we wspólnym, czyli branżowym interesie. Już na pierwszym spotkaniu, do którego doszło miesiąc wcześniej, reprezentanci organizacji przedsiębiorców, pracodawców i pracowników ochrony doszli do wniosku, że wiele inicjatyw i działań może służyć realizacji wspólnych celów.

 - Już od dawna wiedzieliśmy, że jest wiele „punktów stycznych” na linii duże i małe firmy oraz firmy i ich pracownicy. Postanowiliśmy nadać temu realny kształt. Stąd właśnie pomysł regularnych spotkań - konsultacji – mówi Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony.

- Zmiany w obszarze wzrostu kosztów płacowych to wyzwanie dla sektora ochrony osób i mienia oraz jego klientów, ale to także szansa na normalizację sytuacji w branży, m.in. przez eliminację nieuczciwej konkurencji i profesjonalizację zawodu pracownika ochrony. Jednak do realizacji tych celów potrzebna jest świadoma integracja środowiska i zdecydowanie oraz determinacja w działaniu – mówi Łukasz Koch, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

Wspólne cele w szczególności dotyczą współistnienia firm na konkurencyjnym i trudnym rynku, poprawy sytuacji zawodowej i wizerunku pracownika ochrony, jak również kolektywnych działań prawno-instytucjonalnych na rzecz poprawy sytuacji w branży.

- Jest naprawdę wiele obszarów, w których powinniśmy działać wspólnie. Pamiętajmy, że bardzo często interes pracownika tożsamy jest z interesem pracodawcy i odwrotnie – mówi Paweł Bilko z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony.

Jak ustalili uczestnicy spotkania, w szczególności chodzić powinno o:

* działanie na rzecz przestrzegania zasad uczciwej konkurencji  oraz respektowania praw pracowników ochrony, szczególnie wobec przepisów w sprawie wysokości wynagrodzeń zmieniających się od 1 stycznia 2017 roku,

* podejmowanie inicjatyw na rzecz zmian legislacyjnych dostosowujących obecne przepisy do wymagań branży i ułatwiających realizowanie usług w sektorze ochrony,

* działanie na rzecz profesjonalizacji zawodu pracownika ochrony oraz prezentowanie rzeczywistego wizerunku branży i pracowników ochrony.

Kolejne spotkanie zespołu roboczego odbędzie się w styczniu 2017 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ochrona, minimalna stawka godzinowa: Ochroniarze chcą poprawić swoją sytuację na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Cezar 2017-10-12 14:31:20

  Ciekawe kiedy skończy się praca po 500 godzin w miesiącu?

 • Ochroniarz 2017-01-19 20:13:13

  Przez wiele lat nic się w branży nie działo. Kiedy zmieniłem firmę na Impela poczułem różnicę. Oni mocno stawiają na człowieka

 • Kluczka 2017-01-01 23:05:08

  Patologia tych podwyżek polega na tym że zrownano płace osób bez żadnych uprawnień z ta uszczuplajaca się wciąż elita pracowników mogących obsługiwać obiekty o obowiązkowej ochronie.. Munduru w Polsce nikt nie docenia i nie szanuje.

 • ojtam 2016-12-27 13:46:18

  Dobrze że ten marazm w branży kończy się.

 • Mr. Ochrona Mienia i Osób 2016-12-27 00:53:29

  Tacy liderzy rynku jak Securitas, Konsalnet, City Security, Impel, Solid itp powinni zaangażować się w tą inicjatywę za grzechy młodości!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA