×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ochrona danych osobowych: Nowe przepisy zwiększa koszty w przedsiębiorstwach

  • Autor: PAP/MN
  • 27 paź 2016 14:40

• Nowe przepisy unijne dotyczące ochrony danych osobowych nakładają na firmy kolejne obowiązki zabezpieczania informacji o osobach fizycznych.
• Spowoduje to duże koszty po stronie przedsiębiorców - uważają eksperci PwC.

Ochrona danych osobowych: Nowe przepisy zwiększa koszty w przedsiębiorstwach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak tłumaczyła podczas czwartkowej konferencji prasowej Sylwia Pusz z firmy konsultingowej PwC, unijne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) już weszło w życie w maju 2016 r., jednak przepisy zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 roku.

Zdaniem ekspertki, jest to ogromne wyzwanie dla firm, zarówno pod względem kosztów, jak też zasobów ludzkich. Rozporządzenie nakłada bowiem dodatkowe obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych, nie określając przy tym, w jaki sposób to zrobić. Obecnie firmy poruszają się w obrębie krajowych przepisów, które określają, jak należy postępować z danymi osobowymi.

Pusz zaznaczyła, że dane osobowe, to nie tylko imię, nazwisko, numer pesel itp., ale także inne dane mówiące o charakterze danej osoby np. na temat przyzwyczajeń.

Według Anny Kobylańskiej z PwC, jest to całkowita zmiana podejścia do tego zagadnienia. Rozporządzenie UE mówi tylko, jaki cel trzeba osiągnąć, natomiast nie mówi, co przedsiębiorca musi zrobić w tym zakresie. Konieczne będzie np. uwzględnienie ochrony danych osobowych już w fazie projektowania rozwiązań informatycznych. Obowiązkowe będzie m.in. rejestrowanie czynności przetwarzania danych osobowych. Dodatkowo, w przypadku naruszenia przepisów, administratorzy danych osobowych będą zobowiązani do zawiadamiania odpowiedniego organu.

"Ten nowy obowiązek wymaga nie tylko identyfikowania zaistniałego naruszenia, ale także przygotowania procedur reagowania na incydenty ochrony danych" - zauważa Kobylańska.

Czytaj też: Obowiązkowe ubezpieczenia dla wszystkich form zatrudnienia? To może ułatwić finansowanie systemu ubezpieczeń społecznych

Podkreśliła, że unijne rozporządzenia mają obowiązywać "wprost" wszystkich przedsiębiorców - zarówno duże międzynarodowe firmy jak i firmy jednoosobowe. Unijne przepisy mają obowiązywać wprost, a więc nie będzie ustawy je wprowadzającej. Wzmocniony ma być urząd Inspektora Ochrony Danych Osobowych, który za naruszenie przepisów, będzie mógł nakładać ogromne kary finansowe.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ochrona danych osobowych: Nowe przepisy zwiększa koszty w przedsiębiorstwach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA