PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Obowiązkowy urlop ojcowski na Białorusi?

  • Autor: PAP/JS
  • 14 maj 2017 12:39

66 proc. Białorusinów popiera ideę wprowadzenia urlopu ojcowskiego dla opieki nad dzieckiem – poinformował zastępca ministra pracy i opieki społecznej Alaksandr Rumak. Sondaż przeprowadził Białoruski Uniwersytet Państwowy (BGU).

Obowiązkowy urlop ojcowski na Białorusi?
O możliwości wprowadzenia obowiązkowego urlopu ojcowskiego mówi się na Białorusi od marca ubiegłego roku. (fot. pixabay)
REKLAMA

"Na pytanie, jak ocenia pani/pan możliwość wprowadzenia urlopu ojcowskiego po urodzeniu dziecka, 66,2 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi pozytywnej" - przekazał Alaksandr Rumak, cytowany przez agencję Interfax-Zachód.

Sondaż przeprowadzono na grupie 1000 osób w 78 miejscowościach. Wśród mężczyzn procent poparcia był niższy (61,2 proc.) niż u kobiet (70,3 proc.). "Widzimy, że społeczeństwo jest na to gotowe" - mówił wiceminister o pomyśle wprowadzenia urlopu ojcowskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z sondażu wynika również, że 56,1 proc. badanych (44,1 proc. mężczyzn i 65,9 proc. kobiet) uważa, że białoruscy ojcowie niewystarczająco angażują się w wychowanie dzieci.

Według badań białoruskiego państwowego urzędu statystycznego Biełstat z 2015 r., w rodzinach z dziećmi do 10. roku życia kobiety poświęcają na ich wychowanie 2,5-krotnie więcej czasu niż mężczyźni.

Rumak, jak podaje agencja BiełTA, mówił również o tym, że na Białorusi badana jest możliwość wprowadzenia obowiązkowego urlopu ojcowskiego. Powstała międzyresortowa grupa robocza, która zajmuje się tą kwestią; m.in. ma przeanalizować doświadczenia innych krajów.

O możliwości wprowadzenia obowiązkowego urlopu ojcowskiego mówi się na Białorusi od marca ubiegłego roku. Na razie jednak nie wiadomo, na jakich zasadach miałoby się to odbywać. Media spekulują, że taki urlop ojcowski mógłby być dodatkowy obok urlopu matki i trwać ok. 10-20 dni.

Według obecnych przepisów ojciec lub inny bliski członek rodziny może pójść na urlop macierzyński (który na Białorusi może trwać do trzech lat) zamiast matki pod warunkiem, że jest zatrudniony. Według państwowych statystyk w 2015 r. z takiej możliwości skorzystało 3097 mężczyzn (nie tylko ojców, ale także dziadków). W sumie na urlopach macierzyńskich przebywało w 2015 r. 302 360 osób. Mężczyźni stanowili więc tylko 1 proc. opiekunów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obowiązkowy urlop ojcowski na Białorusi?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA