Niemal każdy obywatel Polski może zostać wezwany do służby w przypadku powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny. Są jednak pewne wyjątki.
W przypadku powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny niemal każdy obywatel Polski może zostać wezwany do służby. Ograniczeniem mogą być zajmowane stanowisko, wiek lub stan zdrowia.
Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 55 lat, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski – 63 lata. Wyjątkiem są osoby, które ze względu na stan zdrowia zostały uznane za trwale niezdolne do tej służby.
Wyjątek stanowi także pewna grupa kobiet, m.in. matki lub kobiety w ciąży.
Są jednak pewne ustępstwa. Nie powołuje się do czynnej służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej uznanych za zdolne do tej służby:
- obywateli polskich, którzy stale zamieszkują za granicą i którzy nie posiadają miejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- absolwentów szkół i ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, którzy w terminie do trzech miesięcy od dnia zakończenia studiów (nauki) podjęli służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Policji, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej lub Państwowej Straży Pożarnej;
- absolwentów szkół wyższych, którzy bezpośrednio po zakończeniu studiów podjęli służbę w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Policji, Biurze Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa lub Straży Granicznej.
Zwolnienie w drodze reklamowania
Ponadto zgodnie z przepisami nie powołuje się do czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny osób, które zostały zwolnione z obowiązku pełnienia tej służby w drodze reklamowania. O kogo chodzi?
Reklamowanie następuje z urzędu i dotyczy osób, które:
- wykonują mandat posła, senatora lub radnego,
- zajmują kierownicze stanowiska państwowe lub stanowiska organów administracji publicznej,
- ze względu na posiadane kwalifikacje lub zajmowane stanowiska są niezbędne dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa państwa.
Reklamowanie następuje także na wniosek i dotyczy osób, których powołanie do czynnej służby wojskowej groziłoby zaprzestaniem lub poważnym zakłóceniem pracy urzędu państwowego lub samorządowego albo działalności gospodarczej przedsiębiorcy, niezbędnej dla zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa państwa.
Zwolnienie ze służby wojskowej
Prawo wskazuje także, że zwolnienie z czynnej służby wojskowej następuje w razie uznania żołnierza przez wojskową komisję lekarską za trwale lub czasowo niezdolnego do służby wojskowej, a także w przypadku demobilizacji poszczególnych roczników lub grup żołnierzy określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
Odroczenie służby wojskowej
Jeśli chodzi o odroczenie czynnej służby wojskowej, to udziela się go tylko ze względu na stan zdrowia - na czas ustalony przez powiatową komisję lekarską, nie dłuższy jednak niż sześć miesięcy.
Po upływie tego okresu osoba, korzystająca z odroczenia, obowiązana jest stawić się ponownie przed właściwą komisją lekarską.
Pracownik powołany do wojska
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny dotychczasowy stosunek pracy pracownika zostaje zawieszony z dniem jego stawienia się do wskazanej jednostki na czas wykonywania zadań wynikających z przydziału - nie dłużej niż na czas do dnia ogłoszenia demobilizacji.
KOMENTARZE (682)