PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Obowiązek służby wojskowej. Do armii może trafić prawie każdy Polak

Niemal każdy obywatel Polski może zostać wezwany do służby w przypadku powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny. Są jednak pewne wyjątki.

 • Justyna Koc
  jk
 • 4 mar 2022 11:38
Obowiązek służby wojskowej. Do armii może trafić prawie każdy Polak
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny dotychczasowy stosunek pracy pracownika zostaje zawieszony (fot. DGRSZ/MON)
REKLAMA
 • Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 55 lat, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski – 63 lata.
 • Zwolnienie z czynnej służby wojskowej następuje w razie uznania żołnierza przez wojskową komisję lekarską za trwale lub czasowo niezdolnego do służby wojskowej, a także w przypadku demobilizacji poszczególnych roczników lub grup żołnierzy określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
 • W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny dotychczasowy stosunek pracy pracownika zostaje zawieszony.

W przypadku powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny niemal każdy obywatel Polski może zostać wezwany do służby. Ograniczeniem mogą być zajmowane stanowisko, wiek lub stan zdrowia.

Źródło: Ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: Ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 55 lat, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski – 63 lata. Wyjątkiem są osoby, które ze względu na stan zdrowia zostały uznane za trwale niezdolne do tej służby.

Wyjątek stanowi także pewna grupa kobiet, m.in. matki lub kobiety w ciąży.

Źródło: Ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej
Źródło: Ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

Kogo nie powołuje się?

Są jednak pewne ustępstwa. Nie powołuje się do czynnej służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej uznanych za zdolne do tej służby:

- obywateli polskich, którzy stale zamieszkują za granicą i którzy nie posiadają miejsca pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad trzy miesiące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (682)

Do artykułu: Obowiązek służby wojskowej. Do armii może trafić prawie każdy Polak

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • nikt 2022-05-13 21:09:08

  Ten kraj nic mi nie dał a jedynie zabiera i nie mam zamiaru ginąć za "Ojczyznę"

  • Michaił 2022-05-25 16:47:07

   Dal tego podpisujesz się NIKT. Mniej niż zero.

 • helena 2022-04-26 21:43:10

  Służba dla kobiet tak? Ja mam narażać zdrowie i życie za kraj w którym nie mam prawa do aborcji, sterylizacja jest tylko dla mężczyzn, i najgorszy dostęp do antykoncepcji w Europie? Jak chodzi o prawa człowieka to jestem obywatelem drugiej kategorii bo nie mam wacka, a jak trzeba mięsa armatniego na front to nagle się pisiorom równouprawnienie przypomniało? Niech spierdalają na drzewo. Pchają do wojny z Rosją, wyłażą z siebie żeby (...) Putina, bo tak im każe USA. Nie będę umierać za interesy amerykańskich bankierów i handlarzy ropą, za ich brudne dolary. Ani za bezczelnych polityków PiSuaru którzy opluwają polskie kobiety przy każdej okazji.

  • Dobro 2022-04-28 22:03:18

   Skoro ty chcesz zabijać niewinne dzieci to doskonale nadajesz sie na wojne. Nawet nie wiesz co sie dzieje z kobieta jak sie podda aborcji. Odwiedz sobie psychiatryk jedna wizyta i nie bedziesz wiecej glupot pisac.

   • Justyna 2022-04-29 08:38:43

    Ona się nie nadaje na wojnę. Czytałam gdzieś, że najbardziej waleczne/walczące o przetrwanie są matki które stoją w obliczu zagrożenia życia/zdrowia ich dzieci. Jeżeli ktoś ma mało do stracenia to walczyć nie będzie. Jeżeli armia będzie się składać z ludzi takich, którym nie będzie w ogóle zależało, to nie ma żadnych szans na obronę kraju.

  • Michaił 2022-05-25 16:42:37

   Helcia, przecież i tak by cię nie przyjęli. Nie masz motywacji, to nie będziesz wcielona ... pewnie jakby sierżant cię obraził jako kobietę to byś go pyknęła z broni. Sufrażystki chyba raczej nie walczą inaczej niż pyskiem i pazurami. Lepiej zostań przy protestach, ale jak czytam to nie anty wojennych tylko anty rządowych. I tak masz dużo szczęścia, że żyjesz jeszcze w kraju gdzie można protestować. Jak by przyszedł ustruj do nas, to byś siedział cicho ze strachu lub kolaborowała pewnie, Całuski i do przodu.

 • Justyna 2022-04-22 19:40:35

  Ja uważam, że przepisy powinny być inne. Powinni brać kobiety, które mają małe dzieci, a nie bezdzietne. BO TO IM ZALEŻY. Ja płynnie posługuję się językiem angielskim i niemieckim i pracuję w zachodniej korporacji. Bez problemu znajdę pracę za granicą. Natomiast to urzędniczki z małymi dziećmi takie jak żona mojego kuzyna z MOPSu w Świętokrzyskim, która ma małe dzieci powinna iść na front. Raz, że powinna walczyć za wolność dla swoich dzieci, a dwa, że jak dochodzi do wymiany władzy to może dojść do wymiany urzędników. O co ja mam walczyć? O posadę dla urzędniczki i wolność dla jej dzieci?

  • schiz 2022-04-28 11:28:56

   jako (...) znajdziesz prace u zachodnich klientów.

   • Justyna 2022-05-08 18:40:30

    za brzydka i za stara jestem na ten zawód. Jak nie znajdę pracy w zawodzie wykonywanym obecnie to mogę np. sprzątać. Ale za to, żeby nie "wyzwolono" młodych i pięknych z budżetówki to ja nie zginę.

 • Jola 2022-04-19 21:20:02

  Przecież ustawa z 1967 roku już nie obowiązuje - ca za idiotyczny i sprzeczny z prawem artykuł.

 • Maxx77 2022-04-18 13:45:57

  Ciekawe czy min. ci krzykliwi politycy, posłowie, sędziowie, biznesmeni, prezesi banków, właściciele firm tak chętnie, bez kombinacji i machlojek, wysłali by swoich synów na front??? ja nie mam ochoty walczyć za pazernych prywaciarzyków za zachodnie banki i koncerny żerujące na Polakach... oraz za sprzedajnych polityków...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA