Obniżyli wiek emerytalny dla części obywateli w Niemczech

- Niemiecki Bundestag uchwalił w piątek pakiet ustaw, umożliwiający osobom, które przez 45 lat płaciły składki na ubezpieczenie społeczne, przejście na pełnopłatną emeryturę w wieku 63 lat. Pracodawcy ostrzegają przed rosnącym problemem braku fachowców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżyli wiek emerytalny dla części obywateli w Niemczech

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 maj 2014 14:10


Za ustawami głosowało 460 posłów z partii tworzących koalicję rządową (CDU, CSU i SPD). Przeciwko głosowało 64 deputowanych, 60 wstrzymało się od głosu.

Za szczególnie problematyczne uznaje się zaliczenie do wymaganego 45-letniego stażu pracy także okresów bezrobocia, z wyjątkiem ostatnich dwóch lat przed ukończeniem 63. roku życia. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Pakiet ustaw emerytalnych, przewidujący ponadto podwyżki świadczeń dla kobiet, które urodziły dziecko przed rokiem 1992 i były dotychczas w gorszej sytuacji finansowej niż kobiety, które przebywały na urlopie wychowawczym po roku 1992, uważany jest za kluczowy projekt rządu kanclerz Angeli Merkel.

Koszt świadczeń szacowany jest na 10 mld euro rocznie. Krytycy przyjętych rozwiązań uważają, że wcześniejsze emerytury oraz inne udogodnienia dla wybranych kategorii obywateli wpłyną niekorzystnie na stan finansów państwa, co odbije się negatywnie na sytuacji przyszłych pokoleń. Eksperci spodziewają się podwyższenia składek. Pracodawcy obawiają się, że obniżenie wieku emerytalnego pogłębi problem braku fachowców.

Przyjęta wcześniej ustawa przewiduje stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Rozpoczęta w 2012 roku reforma potrwa do 2029 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Paweł 2014-05-26 09:52:17

Niemcy doskonale sobie poradzą z brakiem kadr, to nie Polska gdzie trzeba się martwić czy się dożyje do jutra