PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Obniżka podatków złagodzi spowolnienie gospodarcze

  • Autor: PAP
  • 6 sie 2022 10:33

Obniżka podatków z punktu widzenia cyklu gospodarczego wchodzi w życie w dobrym momencie. Może nieco złagodzić spowolnienie gospodarcze, w które właśnie wchodzimy – powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Obniżka podatków złagodzi spowolnienie gospodarcze
Od 1 lipca obowiązują zmiany podatkowe, w ramach których m.in. została obniżona dolna stawka PIT z 17 do 12 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Od 1 lipca obowiązują zmiany podatkowe, w ramach których m.in. została obniżona dolna stawka PIT z 17 do 12 proc., przywrócono wspólne rozliczanie się osób samotnych rodziców z dziećmi czy umożliwiono przedsiębiorcom częściowe odpisywanie składki zdrowotnej od podatku lub przychodu. Według szacunków MF, te rozwiązania mają być korzystne dla 13 mln podatników i oznaczają, że w kieszeniach Polaków zostanie 15 mld zł rocznie.

- Obniżka podatków z punktu widzenia cyklu gospodarczego wchodzi w życie w dobrym momencie. Może nieco złagodzić spowolnienie gospodarcze, w które właśnie wchodzimy - powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwrócił on uwagę, że dane makroekonomiczne pokazują ostre hamowanie gospodarki, spadek dochodów realnych.

- W sytuacji, kiedy właśnie wchodzimy w recesję techniczną, ta obniżka podatków będzie łagodzić spowolnienie gospodarcze - ocenił Piotr Bujak.

Przyznał, że obniżka utrudnia walkę z inflacją, bo podatnicy będą mieli większe środki do wydania, ale dodał, że jednocześnie wskutek zmian podatkowych zostanie nieco zmienione obciążenie obywateli rosnącą inflacją.

- Trzeba pamiętać, że mamy do czynienie nie tylko z obniżką podatków, ale także ze zwiększeniem progresji. W efekcie koszty inflacji zostają nieco przesunięte z osób z niższymi dochodami na osoby zarabiające więcej - powiedział główny ekonomista PKO BP.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obniżka podatków złagodzi spowolnienie gospodarcze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA