Obniżenie wieku emerytalnego: Rząd zaopiniuje prezydencki projekt dot. emerytury

• Podczas wtorkowego posiedzenia (12 lipca) Rada Ministrów zajmie się opinią w sprawie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego.
• Chodzi o obniżenie wieku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego: Rząd zaopiniuje prezydencki projekt dot. emerytury

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 lip 2016 9:20


Prezydencki projekt trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie prezydenckie przedłożenie się znajduje.

W środę (6 lipca) premier Beata Szydło zapowiadała, że rząd zajmie się opinią do projektu w przyszłym tygodniu. Zaznaczyła, że Komitet Stały Rady Ministrów udzielił projektowi pozytywnej rekomendacji, ale dopiero po posiedzeniu rządu będzie można powiedzieć, jaka jest ostateczna opinia. - W tej chwili moim celem, moim założeniem jest to, żebyśmy do końca roku przyjęli ustawę zmieniającą wiek emerytalny; tak, jak się do tego zobowiązaliśmy - podkreśliła premier w środę.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego. Resort finansów chce jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Czytaj też: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

Związki zawodowe postulują wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym. Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

koko 2016-07-11 19:31:38

jak rzad szuka pieniedzy niech wezmie sie za tych co maja przywileje a to co proponuje szalamacha to cicha eutanazja starych ludzi tuz przed emerytura