Obniżenie wieku emerytalnego razem z ograniczeniami w dorabianiu?

Sąd Najwyższy zgłosił postulat do prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. By pogodzić polityczną potrzebę wypełnienia obietnicy wyborczej z prawidłowym funkcjonowaniem systemu, rekomenduje wprowadzenie ograniczeń w dorabianiu do świadczenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego razem z ograniczeniami w dorabianiu?

PODZIEL SIĘ


Autor: Rynek Seniora

RynekSeniora.pl

26 sty 2016 16:26


Obecnie trwają konsultacje prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który przewiduje wcześniejsze przechodzenie na emeryturę - 60 lat kobiety, 65 mężczyźni. Swoją opinię w tym zakresie przedstawił Sąd Najwyższy.

Zdaniem SN przyjęcie nowych przepisów może być kłopotliwe dla wydolności systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego prezydencki projekt wymaga dodatkowych zabezpieczeń. SN argumentuje ponadto, że celem emerytury jest zastąpienie zarobku, a nie jego uzupełnienie. Treścią ryzyka emerytalnego jest niezdolność do pracy ze względu na wiek, a nie na wiek sam w sobie. Ten ostatni stanowi jedynie warunek dopuszczenia kogoś do pobierania świadczenia.

Dlatego według Sądu Najwyższego wobec osób, które przejdą na emeryturę na podstawie prezydenckiego projektu, należałoby zastosować ograniczenia w dorabianiu.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.