Obniżenie wieku emerytalnego: Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października 2017 r.?

• Rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Według niego rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego: Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października 2017 r.?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 lip 2016 18:41


"Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn" - powiedział na briefingu w Sejmie rzecznik rządu.

"W stanowisku rządu znalazł się dodatkowo zapis, sugestia czy zalecenie, aby najwcześniejszym terminem obowiązywania tej nowej ustawy był termin 1 października 2017 r." - podkreślił Bochenek. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.

Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku.

Pytany, co z propozycją powiązania obniżonego wieku ze stażem pracy, rzecznik rządu mówił, że "owszem, takie argumenty pojawiały się w debacie publicznej, aczkolwiek nie znalazły odzwierciedlenia w treści stanowiska, które dzisiaj zostało przyjęte na posiedzeniu Rady Ministrów".

"Rada Ministrów obradowała w pełnym składzie. Nie widziałem głosu sprzeciwu" - dodał Bochenek.

Dopytywany, czy budżet będzie stać na nowe rozwiązania, odpowiedział: "Tak, oczywiście. Rząd pani premier Beaty Szydło jest gabinetem odpowiedzialnym, w związku z tym przeprowadzenie także tej reformy, do której zobowiązaliśmy się przed Polakami, będzie zagwarantowane".

Czytaj też: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

"Będą na to finanse, są na to pieniądze. Robimy wszystko, aby m.in. uszczelnić system podatkowy, ściąganie podatku VAT" - powiedział. Według niego uszczelnianie przynosi pierwsze efekty już w tym roku. "Mamy pewne nadwykonanie, jeśli chodzi o ściąganie i pobór podatków, m.in. podatku VAT, na poziomie 4 mld zł. Myślę, że to będzie się zwiększało" - podkreślił.

Bochenek zaznaczył, że obniżenie wieku emerytalnego jest reformą bardzo społecznie oczekiwaną. "Na pewno ją zrealizujemy, wbrew temu, co bardzo często podkreśla opozycja, że wycofujemy się z jakichkolwiek swoich zobowiązań. Nie, one wszystkie będą systematycznie realizowane w trakcie całej kadencji rządu pani premier Beaty Szydło" - mówił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

29 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Cekwa 2017-03-26 10:31:59

Kiedy mozna skladac wniosek na nową emeryture . Skończyłem lata i kiedy Nareśćie

Mazzuoli Krystyna 2017-02-10 06:50:20

Mam 60 lat kiedy mogę składać papiery na emeryturę według nowych przepisów. Czy ktoś może mi do radzić.

pokrzywdzona przez PO i ich ustawę ze stycznia 2013r 2016-12-16 22:13:24

skończyłam 57 lat i nie mam ochrony, pracodawca to wykorzystał i wypowiedział mi stanowisko i zmniejszył płace. Ochronę nabędę dopiero w dniu 1 października 2017, gdy skończę 58 lat, przez PO jestem pokrzywdzona.