• Nie będzie wspólnego stanowiska Rady Dialogu Społecznego ws. prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego
• Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat.
• Nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.
- Autor:PAP/AT
- •9 maj 2016 15:25

Zespół Rady Dialogu Społecznego zajmujący się opiniowaniem prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego nie wypracował wspólnego stanowiska.
Oznacza to formalne zakończenie negocjacji i brak stanowiska RDS w sprawie ustawy - przedstawione zostaną stanowiska poszczególnych organizacji. Podczas poniedziałkowego (9 maja) posiedzenia zespołu strona rządowa nie prezentowała swojej opinii o projekcie.
We wtorek (10 maja) ma spotkać się powołana w marcu sejmowa podkomisja, w której obecnie znajduje się prezydencki projekt. Przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców zapowiadają udział w tym posiedzeniu. Prezydencki projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.
"Droga w Radzie Dialogu Społecznego się wyczerpała, każdy ma swoje stanowisko, nie było dialogu, nie ma porozumienia po wycofaniu się z pierwotnej próby uzgodnienia stanowisk w ramach zespołu" - powiedziała Anna Grabowska, ekspert rynku pracy i dialogu społecznego Solidarności.
"Merytorycznej dyskusji co do projektu nie było, nie było też przedstawione stanowisko strony rządowej ze względu na nieobecność wiceministra rodziny i pracy Marcina Zielenieckiego" - powiedziała. "Strony pozostały przy swoich stanowiskach - związki zawodowe przy propozycji obniżenia wieku do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn i alternatywnie - możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat okresów składkowych dla kobiet i 40 dla mężczyzn" - dodała Grabowska.
Jeremi Mordasewicz z Lewiatana powiedział po spotkaniu, że nie do zaakceptowania dla pracodawców są propozycje związkowców. "My w przypadku mężczyzn proponujemy powstrzymanie dalszego podwyższania wieku emerytalnego na poziomie 66 lat, a dla kobiet jesteśmy za dalszym stopniowym podwyższaniem go, aż w 2036 - za 20 lat osiągnie również 66 lat" - wyjaśnił. Części dotyczącej stażu nie akceptujemy - dodał.

Słowa kluczowe
- Anna Grabowska
- Jeremi Mordasewicz
- Konfederacja Lewiatan
- Rada Dialogu Społecznego
- Jarosław Kaczyński
- OPZZ
- FZZ
- Andrzej Duda
- emerytura
KOMENTARZE (1)