Obniżenie wieku emerytalnego: Jest nowa propozycja pracodawców i związkowców

Związki zawodowe i przedstawiciele pracodawców wypracowali wstępne porozumienie w sprawie wieku emerytalnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie wieku emerytalnego: Jest nowa propozycja pracodawców i związkowców

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

11 kwi 2016 8:23


Według propozycji, którą w najbliższym czasie ma zająć się Rada Dialogu Społecznego, kobiety przechodziłyby na emeryturę w wieku 61, a mężczyźni w wieku 66 lat.

To pomysł, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, ale nie rozwiązuje problemu - mówi Piotr Arak z Polityki Insight.

- Owszem 80 proc. Polaków oczekuje obniżenia wieku emerytalnego, ale z punktu widzenia ekonomicznego, jego stopniowe podnoszenie do 2040 r. powinno zostać utrzymane – mówi ekspert.

W porozumieniu znalazł się także zapis mówiący o tym, że prawo do emerytury w przypadku kobiet nabywałoby się po osiągnięciu 35 lat okresów składkowych, w przypadku mężczyzn po 40 latach.

- To oznacza, że przy naszej strukturze demograficznej i migracjach z terenów wiejskich w latach 80-tych z terenów rolnych, gdzie mężczyźni zaczynali pracę w wieku 16 lat, to mogą nabyć oni uprawnienia do emerytury w wieku 56 lat – tłumaczy ekspert.

Piotr Arak krytykuje także cofniecie przepisów mówiący o zrównaniu wieku emerytalnego w przypadku kobiet i mężczyzn.

I tłumaczy, że algorytm jest ten sam – czyli tyle lat ile pracujemy, ile zarabiamy, dzielimy to potem przez oczekiwaną liczbę lat równa dla kobiet i mężczyzn.

- Czyli w interesie kobiet powinno być to, aby pracować jak najdłużej i pracować jak mężczyźni, gdyż inaczej będą miały niższe świadczenia – podkreśla ekspert.

I dodaje, że jest pytanie czy do tego nie powinny być wliczane, w ramach bonusu, okresy zajmowania się dziećmi, obejmujące urlopy rodzicielskie.

Według obecnie wciąż jeszcze obowiązujących przepisów, docelowo wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn będzie wynosić 67 lat, z tym, że w przypadku kobiet wiek ten zostanie osiągnięty w 2040 r., a w przypadku mężczyzn w 2020 r.

Nowela ustawy obniżająca wiek emerytalny - według słów premier Beaty Szydło - powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Emila 2016-04-26 17:23:03

Mam 60 lat pensje najniższą krajową i 36 lat pracy skład.i nieskł. Mam dość. chcę samą decydować czy już odejść .Nie mam zdrowia ani siły.Kto ma zdrowie i dobrze płatna pracę niech pracuje.

Danuta 2016-04-13 14:40:36

Ja np. pracuje od 16 roku i miałam odprowadzane składki Mam 40 lat składkowych i czekam na emeryture bez względu na wiek ! Na zwolnienia chodzilam bardzo mało A wiem ze takich ludzi jak ja jest więcej! To wlasnie tacy ludzie jak my czekamy w pierwszej kolejności na emerytury!

ela 2016-04-12 18:23:48

Ja jestem przykladem że wsią mi ni po drodze ' jestem z miasta w wieku 16 lat poszłam do pracy.Wychowałam 2 dzieci w biedzie ty pewnie nie wiesz co to jest bieda.Szkołę konczylam razem z dziećmi pracując.Mam przepracowany 42 lata bez zwolnień poza 6 miesiącami macierzyńskiego i co można!