×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Obniżenie wieku emerytalnego: Fali odpływu pracowników nie widać

  • Autor: MIW
  • 20 paź 2017 11:39

Mimo obniżenia wieku emerytalnego Polacy wcale nie garną się do tego, by korzystać z możliwości wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej. Z danych, jakie podało dziś (20.10) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym decydują się głównie osoby, które i tak dotąd były nieaktywne zawodowo.

Obniżenie wieku emerytalnego: Fali odpływu pracowników nie widać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Od początku września wnioski o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym złożyło ok. 270 tys. osób. To 75 proc. spośród 331 tys. osób, które zyskały taką możliwość w związku z przywróceniem wieku emerytalnego od 1 października.

Jak podaje MRPiPS, zdecydowaną większość (ok. 70 proc.) tych, którzy złożyli wnioski o emeryturę w związku z przywróceniem wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, stanowią osoby nieaktywne zawodowo. W grupie tej są osoby, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy i świadczenia przedemerytalne oraz osoby, które nie pracowały albo nie pobierały świadczenia.

- Bez przywrócenia wieku emerytalnego osoby te musiałyby dłużej czekać na emeryturę. Dzięki reformie szybciej otrzymają świadczenie. Dla osób nieaktywnych zawodowo możliwość przejścia na emeryturę w przywróconym wieku emerytalnym to gwarancja stałego świadczenia. Jeśli nawet będzie to świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, osoby te odczują poprawę swojej sytuacji – komentuje te dane Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak dodaje podnoszony zarzut, że przywrócenie wieku emerytalnego spowoduje odpływ pracowników z rynku pracy, nie znajduje potwierdzenia w twardych danych.

Z informacji resortu wynika, że wśród tych, którzy we wrześniu złożyli wnioski o emeryturę, 21 proc. stanowili pracownicy najemni (częściej kobiety niż mężczyźni), a 7,2 proc. osoby samozatrudnione (w tym przypadku taką decyzję podejmowali z kolei mężczyźni).

Przypomnijmy, że obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn Sejm przegłosował w listopadzie ub. roku. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 października b.r. Wcześniej obowiązywał – dla obu płci – wiek emerytalny na poziomie 67 lat. Został on ustalony przez Sejm w kwietniu 2012 roku. Ponowne obniżenie wieku emerytalnego było jednym z najważniejszych haseł wyborczych PiS-u oraz Andrzeja Dudy w kampaniach wyborczych (parlamentarnej i prezydenckiej) w roku 2015.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obniżenie wieku emerytalnego: Fali odpływu pracowników nie widać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA