Obniżenie CIT dla małych podatników? Skorzysta na tym 400 tys. firm

• Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za obniżeniem do 15 proc. CIT dla małych podatników.
• Odpowiednie zmiany przewiduje rządowy projekt; komisja zarekomendowała przyjęcie go z legislacyjnymi poprawkami sejmowych prawników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obniżenie CIT dla małych podatników? Skorzysta na tym 400 tys. firm

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lip 2016 12:41


Dyskusję wzbudził przepis, który przewiduje ograniczenie stosowania, określonych w ustawie, preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów. Projekt mówi, że zasad tych nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

- Jeżeli wymiana udziałów nie została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych (...), domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania - napisano w projekcie.

Sejmowi legislatorzy, jak i posłowie, zwracali uwagę, że w piątek (15 lipca) weszła w życie generalna klauzula przeciw unikaniu opodatkowania, która mogłaby mieć zastosowanie w tym przypadku.

Obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Leszek Skiba tłumaczył, że wprowadzenie generalnej klauzuli nie wyklucza stosowania klauzul szczegółowych, jak w tym przypadku.

- Ta klauzula nie jest wprowadzana tym aktem prawnym, tylko istniała już wcześniej. Dla nas nie ma problemu, żeby ją utrzymać i wprowadzić w tym miejscu - mówił Skiba.

Według niego klauzula zawarta w projekcie uzupełnia generalną klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.

Obawy Szewczaka

Jan Szewczak (PiS) prosił resort finansów o zastanowienie się nad zmianą, bowiem jego zdaniem zaproponowany przez MF zapis może budzić wątpliwości interpretacyjne i kolizję z Ordynacją podatkową. Proponował rozszerzenie przepisu w nowelizacji i wprowadzenie "zapisu zrozumiałego dla przeciętnego obywatela".

Skiba przypomniał, że klauzuli generalnej nie stosuje się, gdy są klauzule szczegółowe. - Nie widzimy powodu, aby ten zapis usuwać - powiedział. Zaznaczył ponadto, że klauzula generalna może mieć zastosowanie w przypadku, gdy domniemana korzyść podatkowa uzyskana w wyniku niedozwolonej optymalizacji podatkowej przekracza 100 tys. zł. To może oznaczać, że do licznych przypadków związanych z unikaniem opodatkowania przy pomocy wymiany udziałów nie miałaby ona zastosowania, powstałaby zatem "luka optymalizacyjna".

Niższy CIT dla małych podatników

Przedstawiając projekt podczas pierwszego czytania w Sejmie, Skiba mówił, że jego celem jest realizacja propozycji ogłoszonej w expose przez premier Beatę Szydło, aby obniżyć z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników.

- Ta ustawa realizuje to zadanie - mówił. Wskazywał, że mali podatnicy to podmioty, których przychód nie przekroczył 1,2 mln euro. - Z tej oferty mogą skorzystać nowo powstające firmy płacące CIT - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.