×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Objęty kwarantanną stracił pracę w Czechach. Decyzja bezprawna?

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył decyzję Straży Granicznej o objęcie kwarantanną obywatela Polski pracującego w Czechach (pana Andrzeja). Zdaniem RPO decyzja straży granicznej, której bezpośrednim efektem była utrata pracy, została wydana bez podstawy prawnej. Jeżeli skarga RPO zostanie uwzględniona przez sąd, polski pracownik będzie miał podstawę do ubiegania się o odszkodowanie od skarbu państwa.

Objęty kwarantanną stracił pracę w Czechach. Decyzja bezprawna?
Polski pracownik zatrudniony w Czechach stracił pracę przez objęcie go kwarantanną (fot. Patryk Matyjaszczyk/CC BY-SA 3.0)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Pracujący w Czechach obywatel Polski stracił pracę przez to, że objęto go kwarantanną po powrocie do kraju.
  • Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich decyzja o kwarantannie nie miała mocy prawnej. Jak tłumaczy, ograniczenia w sposobie poruszania się można wprowadzić tylko na podstawie ustawy. Tymczasem Straż Graniczna powoływała się na rozporządzenie Ministra Zdrowia. 
  • Jeśli skarga RPO zostanie rozpatrzona przez Sąd Administracyjny, obywatel Polski będzie miał podstawę do ubiegania się o odszkodowanie. 

18 marca 2020 r. pan Andrzej wracał z pracy w Republice Czeskiej. Przy przekraczaniu granicy musiał wypełnić kartę lokalizacyjną. Straż Graniczna oznaczyła ją symbolem kwarantanny. Informacje z karty wprowadzono do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski, który określił termin kwarantanny do 1 kwietnia 2020 r. W wyniku interwencji pana Andrzeja wpis o objęciu go kwarantanną 25 marca 2020 r. usunięto z systemu EWP. Wskutek kwarantanny stracił on jednak zatrudnienie w Czechach.

Czytaj także: Pracownicy pogranicza mogą przekraczać granicę z Niemcami bez kwarantanny, "ale nie medycy"

Rzecznik Praw Obywatelskich zarzucił decyzji SG naruszenie art. 52 ust. 1–3 Konstytucji oraz art. 2 Protokołu nr 4 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - poprzez ograniczenie wolności poruszania się po terytorium Polski i swobody opuszczenia kraju bez podstawy ustawowej. Może to być także naruszenie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Obowiązek kwarantanny osób wracających do Polski wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Wydano je na podstawie ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Objęty kwarantanną stracił pracę w Czechach. Decyzja bezprawna?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA