Obama: Imigranci czynią Amerykę wyjątkową

6
Obama: Imigranci czynią Amerykę wyjątkową wikimedia commons/defense.gov
To imigranci, ludzie o różnym narodowym i etnicznym pochodzeniu czynią Stany Zjednoczone wyjątkowe - mówił prezydent USA Barack Obama we wtorek (25 listopada) w polonijnym Copernicus Center w Chicago, broniąc ogłoszonego w ubiegłym tygodniu dekretu imigracyjnego.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Obama: Imigranci czynią Amerykę wyjątkową

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lis 2014 8:36


"Jesteśmy narodem silnym, wyjątkowym, bo znajdujemy sposoby, by przyjąć ludzi (...) i pomóc uczynić życie lepszym dla każdego. Nie wznieśliśmy Statuy Wolności z plecami skierowanymi w kierunku świata, zbudowaliśmy ją jako latarnię dla świata" - powiedział Obama.

Prezydent USA bronił ogłoszonego w ubiegłym tygodniu dekretu imigracyjnego, w wyniku którego prawie 5 mln nielegalnych imigrantów może otrzymać prawną ochronę przed deportacją. Kładł nacisk na ekonomiczne zyski, jakie przyniesie uregulowanie sytuacji milionów nielegalnych imigrantów w USA, którzy dostaną pozwolenie na pracę, wyjdą z szarej strefy i zaczną płacić podatki.

Obama powiedział, że jego dekret przyczyni się do wzrostu amerykańskiego PKB o 90-210 mld dolarów w ciągu dekady. "Imigranci zakładają ponad jedną czwartą nowych firm w USA" - powiedział Obama.

Czytaj też: 250 tys. zł - to średnia roczna pensja w Białym Domu. Ile zarabia prezydent?

Swe przemówienie prezydent rozpoczął od "Dzień dobry", witając po polsku tłumy zgromadzone w polonijnym centrum kultury Copernicus Center. Wybrał to miejsce na przemówienie, by pokazać że kwestia imigracji wykracza poza największą w USA latynoską wspólnotę imigrantów. Centrum Copernicus znajduje się w północno-zachodniej części Chicago, zamieszkałej przez przybyszy nie tylko z Polski, ale z całej Europy Wschodniej.

"Chicago to miasto imigrantów. Tu w publicznej szkole możemy usłyszeć 15-17 różnych języków. Imigranci stworzyli to miasto: Szwedzi, Irlandczycy, Polacy, Niemcy, Włosi" - wyliczał Obama.

Obama już w ubiegłym tygodniu, ogłaszając swój dekret mówił w Las Vegas, że w USA mieszkają bez uregulowanej sytuacji nie tylko Latynosi, ale też imigranci z Irlandii, Polski, Ukrainy. "To nie jest tylko problem latynoski, to problem Ameryki" - mówił, tłumacząc konieczność reformy prawa imigracyjnego w USA.

Czytaj też: Ponad stu pracowników Fed zarabia więcej niż ich szefowa

Przemówienie Obamy w Chicago kilkakrotnie przerwały okrzyki osób z widowni, krytykujących prezydenta USA za deportacje nielegalnych imigrantów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.