To właśnie pracodawca proponuje warunki i przedstawia je przyszłemu podwładnemu. Musi też pamiętać o tym, żeby w takim kontrakcie uwzględnić wszystkie najważniejsze zapisy. Jakie punkty należy do niego wpisać?
Obowiązki pracodawcy
Każdy przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z powinności, które są związane z przyjmowaniem do swojej firmy nowych osób. Zatrudniający są zobowiązani przede wszystkim skierować przyszłego pracownika na badanie lekarskie zanim zostanie on dopuszczony do wykonywania swoich zadań, a także zorganizować szkolenie BHP i stanowiskowe, podczas którego zapozna się on z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w danej firmie oraz ze specyfiką konkretnego stanowiska.
Dopiero po zakończeniu tych wszystkich procedur możliwe jest rozpoczęcie przez pracownika wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Przełożony musi także pamiętać o tym, by zgłosić każdą nową osobę do ZUS w terminie do siedmiu dni od daty nawiązania z nią stosunku pracy, czyli podpisania kontraktu. Sporządzenie takiego dokumentu i dopełnienie formalności jest obowiązkiem zatrudniającego, wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga znajomości prawa.
Czytaj też: Jaka umowa o pracę jest lepsza - na czas określony czy nieokreślony?
– Dla firm, które przyjmują dużą liczbę osób, ten proces może być uciążliwy. Dlatego wiele z nich korzysta na przykład z usług agencji pracy tymczasowej, które zajmują się między innymi przygotowaniem umów oraz wszelkimi kwestiami formalnymi związanymi z zatrudnianiem – mówi Rafał Dryla z agencji pracy GP People.
– To spore ułatwienie dla pracodawców, ponieważ to właśnie oni mają szereg zobowiązań, które muszą spełnić przyjmując do pracy na określone stanowisko. Dzięki temu część obowiązków zatrudniającego przedsiębiorstwa zostaje przeniesiona na osoby trzecie, które są odpowiedzialne zazwyczaj również za skierowanie przyszłych pracowników na badania lekarskie i oczywiście za archiwizację akt osobowych przez pięćdziesiąt lat. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, to do pracodawcy, czyli klienta agencji pracy, należy przeszkolenie nowych osób – dodaje.
Agencja może zająć się również skonstruowaniem umów. Warto to wiedzieć, ponieważ okazuje się, że to właśnie z tworzeniem tego typu dokumentów pracodawcy mają największy problem. Umieszczenie w nich określonych zapisów jest niezbędne, by były legalne i wiążące w świetle przepisów zawartych w Kodeksie pracy.