Od stycznia 2022 roku, zobligowani do składania deklaracji ZUS DRA są wszyscy przedsiębiorcy. Również ci, którzy płacą składki tylko za siebie. Niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z konsekwencjami. ZUS rozliczy bowiem płatnika na podstawie automatycznie ustalonego wymiaru składek, a ten może być błędny. Kara za nieprzesłanie deklaracji rozliczeniowej to nawet 5 tys. zł

Comiesięczny obowiązek dla przedsiębiorców jest następstwem Polskiego Ładu i wprowadzonych w nim zmian w zakresie składek zdrowotnych.
Rozliczenie rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne nastąpi w kwietniu 2023 roku. Wówczas zostanie ustalona różnica między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne a sumą składek za poszczególne miesiące roku składkowego lub kalendarzowego (jest to uwarunkowane formą opodatkowania).
Jeśli obliczenia wykażą nadpłatę, wówczas przedsiębiorca będzie miał prawo wnioskować o zwrot nadmiarowej wpłaty na konto bankowe. ZUS, w celu ustalenia poprawnego salda konta, potrzebuje właśnie comiesięcznych deklaracji DRA.
Zobacz: Ważna zmiana w rozliczeniu podatku dochodowego. Sprawdź nowe terminy
Wysokość podstawy do wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne może być w każdym miesiącu inna i właśnie dlatego przedsiębiorcy mają obowiązek przesyłania do ZUS-u comiesięcznych deklaracji.
Za brak deklaracji DRA grozi 5 tys. zł kary
Choć przepisy obowiązują już prawie rok, wielu płatników wciąż nie dostarcza ZUS-owi deklaracji DRA.
Niezłożenie deklaracji może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet 5 tys. zł.
Deklaracji rozliczeniowych nie muszą przekazywać duchowni, osoby składające dokumenty za nianie, renciści i emeryci objęci art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.



KOMENTARZE (0)