Nowy pomysł rządu: wynagrodzenie naliczane według przepracowanych godzin

Rząd planuje doprecyzować zapisy w kodeksie pracy. Jednym z obszarów zmian ma być sposób naliczania wynagrodzenia określonego w umowie o pracę w stawce miesięcznej, w stałej wysokości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy pomysł rządu: wynagrodzenie naliczane według przepracowanych godzin

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 sty 2014 9:39


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", ustalając wynagrodzenie przyjmuje się, że każdy miesiąc to 30 dni. Wówczas, jeśli pracownik nie pojawia się w pracy np. od 1 do 28 lutego, to i tak otrzymuje wynagrodzenie za dwa dni. Dni, których nawet nie ma w kalendarzu. Nie uzyskuje za to pensji za przepracowany 31. dzień miesiąca - czytamy w dzienniku.

Teraz resort pracy proponuje zastąpić to rozwiązanie, wprowadzając zasadę, że pensja za część miesiąca będzie obliczana przy uwzględnieniu wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

- Godzinowe rozliczanie przepracowanego czasu to dobry pomysł. Zmiana ta wymusi także na pracodawcach rzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy. Aby prawidłowo obliczyć pensję, przedsiębiorca będzie musiał mieć porządek w papierach - mówi dla "DGP" Grzegorz Orłowski, radca prawny z Kancelarii Orłowski, Patulski, Walczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.