PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowy podatek "pogrąży gospodarkę i spowoduje masowy odpływ firm z Polski"

  • jk
  • 29 wrz 2022 10:42

Kolejny raz jesteśmy świadkami sięgania do kieszeni przedsiębiorców bez myślenia o konsekwencjach. Jeżeli firmy, które będą objęte daniną, dodatkowo uderzone zostaną wzrostami kosztów pracy, gigantycznymi rachunkami za energię i ciepło, a na dodatek będą mieć problemy z pozyskaniem surowców, to spodziewam się, że zamiast fali nowych inwestycji, będziemy świadkami fali exodusu inwestorów z Polski - komentuje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Nowy podatek "pogrąży gospodarkę i spowoduje masowy odpływ firm z Polski"
Jak ocenia Rada Przedsiębiorczości, podatek od zysków nadzwyczajnych "jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu" (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Podatek od nadzwyczajnych zysków dla firm powyżej 250 osób, nazywany podatkiem Sasina, uderzy w polską gospodarkę.
  • W czasach rozproszonej globalizacji i wojny w Ukrainie, zamiast przyciągać do Polski inwestorów, my ich wyganiamy, grożąc im dodatkowymi podatkami. To działanie antyprzedsiębiorcze - mówi Hanna Mojsiuk z Północnej Izby Gospodarczej.
  • Eksperci podkreślają, że w biznesie nie ma czegoś takiego jak nadmiarowy zysk. Jeżeli firma zarabia, to ma pieniądze na rozwój, na inwestycje, na opłacanie pracowników.

Trwa dyskusja o pomyśle Ministerstwa Aktywów Państwowych, by podatkiem od „nadmiarowych zysków” objąć przedsiębiorstwa w Polsce, które osiągają wyższy zysk niż ten, który określony zostanie w ustawie. Przedsiębiorstwa – zwykle duże, zobowiązane byłyby do dodatkowej, nawet 50-proc. daniny. W opinii ekspertów jest to pomysł, który odbije się silnie na całej gospodarce.

– To szalony pomysł, by w czasach kryzysu gospodarczego i być może zbliżającej się recesji planować nakładanie nowych danin na tych, którzy jakoś sobie radzą i wypracowują zyski. Jeszcze kilka takich pomysłów, a będziemy świadkami uciekania z Polski inwestorów i firm zagranicznych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – W czasach rozproszonej globalizacji i wojny w Ukrainie, zamiast przyciągać do Polski inwestorów, my ich wyganiamy, grożąc im dodatkowymi podatkami. To działanie antyprzedsiębiorcze – dodaje.

Również Rada Przedsiębiorczości (którą tworzą tworzą ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego) zauważa, że pomysł nowego podatku pojawia się w momencie, kiedy przedsiębiorstwa borykają się z ogromnym wzrostem obciążeń związanym z gwałtownie rosnącymi cenami prądu, gazu i ciepła, spadkiem zamówień i trudnościami związanymi z zerwanymi łańcuchami dostaw.

- Grożą nam poważne trudności gospodarcze i recesja. Rząd, zamiast proponować rozwiązania łagodzące kryzys, zapowiada wprowadzenie kolejnego, absurdalnego podatku od nieistniejących zysków nadzwyczajnych, bo te ewentualnie mogą posiadać jedynie spółki Skarbu Państwa - wskazuje Rada Przedsiębiorczości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy podatek "pogrąży gospodarkę i spowoduje masowy odpływ firm z Polski"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA