×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowy obowiązek dla firm już od 2024 roku. To będzie rewolucja

Polska otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie obowiązkowych e-faktur od stycznia 2024 roku. Mimo że wydaje się, iż firmy mają sporo czasu na przygotowanie, księgowe czy doradcy podatkowi radzą, by już teraz przyjrzeć się, co trzeba będzie zmienić w systemach księgowo-finansowych, aby dostosować się do nowych wytycznych.

Nowy obowiązek dla firm już od 2024 roku. To będzie rewolucja
Polska będzie drugim unijnym krajem, gdzie wprowadzone zostaną e-faktury. Pierwsze były Włochy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Ministerstwo Finansów poinformowało, że 17 czerwca 2022 roku Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r.
  • Mimo że już od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z systemu do e-fakturowania dobrowolnie, eksperci nie mają wątpliwości, że wprowadzenie tych zmian jest sporym wyzwaniem organizacyjnym dla przedsiębiorców. 
  • – Klienci mają wiele pytań w sprawie e-faktur. Chcą wiedzieć, jak chronione będą te dokumenty, czy faktury będą zawsze dostępne, czy portal będzie działał sprawnie. W tej chwili nie jesteśmy w stanie na nie odpowiedzieć – mówi Ewa Ogłozińska, ekspert ds. rynków kapitałowych z Grupy TMF.

E-faktury dostępne dla podatników działają w naszym kraju od 1 stycznia 2022 roku. Wystawianie ich za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest obecnie dobrowolne i działa równolegle z pozostałymi obowiązującymi w Polsce formami fakturowania w formie elektronicznej i papierowej. Wcześniej - od 2019 roku - elektroniczne fakturowanie wprowadzono dla zamówień publicznych.

Jednak niebawem ma się to zmienić i elektroniczne fakturowanie ma objąć wszystkie podmioty zarejestrowane w kraju jako czynni podatnicy VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polska otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie obowiązkowych e-faktur od 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że w najbliższym czasie Rada UE wykona kolejne kroki, które przybliżą naszych przedsiębiorców do obowiązkowego fakturowania wyłącznie online.

A jak wygląda zainteresowanie korzystaniem z nowego systemu? Jak podał nam resort finansów, do tej pory (stan na 20 czerwca) odnotowano 920 uwierzytelnień przedsiębiorców, którzy działają w środowisku produkcyjnym udostępnionym przez ministerstwo od 1 stycznia (faktura wystawiona na tym środowisku wejdzie do obrotu prawnego i zostanie opatrzona unikatowym numerem KSeF).

Natomiast w środowiskach testowych (tzw. demo), które cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców, odnotowano 786 579 uwierzytelnień w systemie i wystawiono 9 778 004 faktur testowych. Jak tłumaczy MF, udostępnienie środowiska testowego oraz przedprodukcyjnego ma na celu przetestowanie nowego rozwiązania przed wdrożeniem wersji produkcyjnej, jednak wystawione w nim dokumenty nie są fakturami w rozumieniu przepisów o VAT.

Przygotowuj się już teraz na obowiązkowe e-faktury

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy obowiązek dla firm już od 2024 roku. To będzie rewolucja

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA