Nowy model ubezpieczenia zdrowotnego to chybiony pomysł

Wprowadzenie jednego okienka do ubezpieczenia zdrowotnego w urzędach pracy może być zachętą do pozostania w szarej strefie. Pomysł nowego ubezpieczenia jest także niezgodny z prawem unijnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy model ubezpieczenia zdrowotnego to chybiony pomysł

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 cze 2014 9:57


Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna" ze względu na liczne zastrzeżenia Stały Komitet Rady Ministrów nie zgodził się na przyjęcie nowego modelu ubezpieczenia zdrowotnego, będącego częścią pakietu antykolejkowego. Zdaniem Ministerstwa Finansów pomysł przyczyniłby się m.in. do wzrostu szarej strefy.

Czytaj też: Walka z bezrobociem? Tak, ale w pojedynkę

- Istnieje ryzyko, że oferując takie bezpłatne ubezpieczenie, państwo weźmie pod skrzydła także część z tych osób, które wykonują prace na podstawie umowy o dzieło, oraz tych, którzy obecnie ubezpieczają się dobrowolnie i sami opłacają składki. Wreszcie zainteresowani bezpłatną opieką medyczną będą również ci, którzy teraz pracują na czarno - komentuje na łamach „DGP" Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Przeciwne jest także Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które uważa że projekt jest niezgodny z prawem unijnym. Wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej powinni móc uzyskać ubezpieczenie zdrowotne na tych samych zasadach co Polacy. Natomiast nowy model ubezpieczenia jest skierowany wyłącznie do polskiego społeczeństwa, które przebywa na terenie kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.