PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowy Kodeks pracy wśród planów na następną kadencję

Rząd nie odpuszcza zmian w Kodeksie pracy. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznic zapowiedział, że w następnej kadencji Sejmu resort chciałby przygotować nowy Kodeks pracy uwzględniający m.in. nowe formy zatrudnienia.

Nowy Kodeks pracy wśród planów na następną kadencję
Wiceminister Szwed zapowiedział kontynuowanie prac nad zmianami w KP. Fot. PTWP
REKLAMA
  • Podsumowując ostatnie cztery lata pracy resortu, wiceminister Szwed wskazywał przede wszystkim na dobrą sytuację na rynku pracy i na niską stopę bezrobocia.
  • Zapowiedział też prace nad nową wersją Kodeksu pracy. Przypomniał, że sporo zmian w kwestii prawa pracy już zostało wprowadzonych.
  • Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, wchodzą nowe formy zatrudnienia, musimy też umieć odpowiedzieć na nowe, cyfrowe rozwiązania - mówi Stanisław Szwed.

- Właściwie każdego miesiąca mamy kolejne powody do radości, bo z cyklicznych danych dowiadujemy się, że regularnie spada stopa bezrobocia, że rosną pensje. Zaczynaliśmy rządy w 2015 r. Mieliśmy wtedy ponad 1,5 mln osób bezrobotnych. Dzisiaj mamy ich 850 tys., czyli można powiedzieć, że ta liczba spadła praktycznie o 100 proc. - powiedział Szwed.

Podkreślił, że obecna stopa bezrobocia jest najniższą od 1990 r. Według wstępnych danych resortu wyniosła ona w końcu września 5,1 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sytuacja pracowników coraz lepsza

Zdaniem wiceministra rząd wprowadził pierwsze zmiany, które poprawiły sytuację pracowników. Wskazał m.in. na działania w celu likwidacji tzw. umów śmieciowych i wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej. Według danych resortu liczba osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych zmniejszyła się w minionych trzech latach o 138 tys. (z 508 tys. w I kwartale 2016 r. do 370 tys. w I kwartale 2019 r.). Jednocześnie w tym samym okresie o ponad pół miliona (z 11,8 mln do 12,3 mln) wzrosła liczba osób pracujących na podstawie umów o pracę.

fot. shutterstock
fot. shutterstock
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowy Kodeks pracy wśród planów na następną kadencję

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Witold 2019-10-11 13:40:09

    Ponad 90% firm, to firmy małe i mikro, często rodzinne. Tam kodeks pracy praktycznie nie działa. Ministerstwo nie widzi problemu.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA