Nowy Kodeks pracy. Kobiety w ciąży bez szczególnej ochrony. Będzie można je zwolnić

Zapisy umożliwiające niektórym pracodawcom zwolnienie kobiet w ciąży znalazły się w projekcie Kodeksu pracy, który opracowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Oto szczegóły.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy Kodeks pracy. Kobiety w ciąży bez szczególnej ochrony. Będzie można je zwolnić

PODZIEL SIĘ


Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek

19 mar 2018 10:00


  • Autorzy projektu nowego Kodeksu pracy chcą dać pracodawcom zatrudniającym do 10 osób możliwość rozwiązania współpracy z kobietą w ciąży.
  • Jeśli zaproponowane zmiany weszłyby w życie, stanowiłyby całkowite novum w przepisach. Obecnie obowiązujące zapisy całkowicie uniemożliwiają zwolnienie kobiety spodziewającej się dziecka. 
  • Nowe wytyczne odnoście ciężarnych pracownic to jedna z wielu zmian, jakie zawiera projekt Kodeksu pracy.  

Komisja Kodyfikacyjna efekty swojej 18 miesięcznej pracy przedstawiła w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 14 marca. Właśnie do tego dokumentu dotarli dziennikarze PulsHR oraz WNP. Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, wskazała, że ministerstwo potrzebuje co najmniej miesiąca na uważnie i odpowiedzialnie przeanalizowanie zawartych w dokumencie zapisów.

- Dopiero po tym będziemy mogli zdecydować, które z przedstawionych propozycji będą stanowiły właściwy projekt kodeksu - mówiła Rafalska. 

Przyszła matka mniej chroniona

Członkowie Komisji m.in. chcą wprowadzić zmiany dotyczące kobiet w ciąży, które głównym zainteresowanym z pewnością nie przypadną do gustu. Zapisy, jakie znalazły się w dokumencie wprowadzają słabszą niż dotychczas ochronę przyszłych mam pracujących w małych firmach (zatrudniających do 10 osób).

Obecnie w obowiązującym Kodeksie pracy znajduje się zapis, który mówi, że kobiety spodziewające się dziecka, które pracują na umowę o pracę na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje automatycznie przedłużenia do dnia porodu. Natomiast w nowym Kodeksie pojawiła się propozycja, by takie wytyczne dotyczyły jedynie firm zatrudniających powyżej 10 pracowników. Mówi o tym następujący zapis: 

W praktyce oznacza to, że przyszłe mamy pracujące u małych pracodawców nie będą mogły liczyć na przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu.

Ponadto Komisja zaproponowała, aby pracodawca zatrudniający powyżej 10 osób miał obowiązek wysłuchania i ostrzeżenia swoich podwładnych przed planowanym zwolnieniem (przy czym ta dłuższa procedura nie będzie obowiązywała w momencie zwolnień z przyczyn niezależnych od pracowników). Dokument zakłada, że od momentu zawiadomienia o zamiarze rozwiązania stosunku pracy ochrona przed rozwiązaniem umowy w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim lub urlopie przestanie obowiązywać na okres 30 dni. Zapis ten ma dotyczyć także kobiet w ciąży. Jednak, by do zwolnienia doszło, konieczna będzie zgodna Państwowej Inspekcji Pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.