Nowy Kodeks pracy 2018 już u nas

Dziennikarze PulsHR.pl i WNP.PL dotarli do przyjętego 14 marca projektu Kodeksu pracy, który z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowy Kodeks pracy 2018 już u nas

  • Co najmniej miesiąc na zapoznanie się i ocenę dorobku Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy będzie potrzebowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - poinformowała w piątek Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny. Od dziś sami możecie także oceniać zawartość projektu. Wystarczy, że będziecie wnikliwie czytać WNP.PL i PulsHR.pl, gdzie udostępniamy dokument który ma 205 stron i ponad 540 artykułów.
  • Projekt Kodeksu pracy definiuje trzy nowe formy umów o pracę: na czas wykonywania pracy dorywczej, na czas wykonywania pracy sezonowej oraz na czas wykonywania pracy na podstawie nieetatowej umowy o pracę.
  • Pierwszą z nich zawiera się w celu wykonania prac nieregularnych lub wynikających z potrzeb krótkoterminowych.
  • Natomiast praca sezonowa związana jest z okresowym zapotrzebowaniem na pracę. Nieetatowa forma zatrudnienia jest skierowana do studentów do 26. roku życia oraz osób 60+.

Zmiany w Kodeksie pracy, jeżeli zostaną przyjęte przez Sejm w proponowanej postaci, zajdą przede wszystkim w umowach zawieranymi między pracodawcą a pracownikami. Według nowych przepisów umowę o pracę zawiera się na okres próbny, na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonywania pracy dorywczej, na czas wykonywania pracy sezonowej oraz na czas wykonywania pracy na podstawie nieetatowej umowy o pracę.

Jak wynika z art. 78. § 2. projektu Kodeksu pracy, do którego dotarliśmy, okres próbny nie może przekraczać 180 dni. Obecnie może on wynosić trzy miesiące.

Umowa o pracę na czas określony może być zawarta w przypadku niepewności zapotrzebowania na pracę, w celu zastępstwa czy wykonywania pracy przez okres kadencji, a także jeśli pracodawca będzie miał uzasadnione powody. Jakie?

Jeżeli przyczyną zawarcia umowy o pracę na czas określony jest niepewność zapotrzebowania na pracę, to okres zatrudnienia nie może przekraczać 540 dni.

 

Nowe formy zatrudnienia

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Praca sezonowa 2018-03-18 10:19:49

I znów nieścisłości :-( Zgodnie z nowelizacją Ustawa o cidzoziemcach pozwala wyrobić zezwolenie sezonowe na 9 miesięcy, a nowa umowa sezonowa zgodnie z Kodeksem - pozwala zawrzeć umowę tylko na 6 miesięcy. W tym przypadku traci się sebs wprowadzonych od 2018 sezonowych pozwoleń.