Nowelizacja ustawy PZP: Zatrudnienie na etat, gdy wymaga tego charakter pracy

• Rynek zamówień publicznych w Polsce stanowi jeden z kluczowych sektorów gospodarki narodowej o wartości 230 mld złotych rocznie.
• To charakter pracy opisany w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia zobliguje zamawiającego do kalkulowania w budżecie umów o pracę.
• Poprzez zawieranie umów o pracę przedsiębiorcy i zamawiający mają pewność, że przy zleceniach publicznych pracują kompetentne osoby - twierdzi Marek Kowalski.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowelizacja ustawy PZP: Zatrudnienie na etat, gdy wymaga tego charakter pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sty 2016 14:04


W najnowszym projekcie nowelizowanego Prawa zamówień publicznych (PZP), które musi zacząć obowiązywać przed 18 kwietnia 2016 r. – z uwagi na dyrektywy Unii Europejskiej (2014/24/UE oraz 2014/25/UE) – znajdzie się również obowiązek zatrudniania pracowników na etaty, gdy wymaga tego charakter pracy.

Zamawiający nie będzie oceniać, jaki rodzaj pracy spełnia warunki wymagające zatrudnienia na etat. To opis jakości i warunków świadczonych usług – w zestawieniu z zapisami Kodeksu Pracy – będzie wpływał na sposób zatrudnienia, co jest zgodne z ustawą o swobodzie gospodarczej oraz Konstytucją RP.

Czytaj też: Główny inspektor pracy: Kodeks pracy powinien być zmieniony

- Bezpieczeństwo na rynku pracy, odejście od kryterium najniższej ceny, uwzględnienie w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pełnej waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy, a teraz zatrudnianie pracowników na etacie dla realizacji danego zamówienia, gdy wymaga tego charakter pracy – to najważniejsze osiągnięcia w kolejnych nowelizacjach prawa zamówień publicznych. Implementacja dyrektyw UE oddala groźbę wstrzymania funduszy strukturalnych na lata 2014 – 2020. Związana z tym nowelizacja PZP była idealną okazją do wyeliminowania innych patologii, z jakimi od dawna boryka się sektor. Chodzi tu przede wszystkim o konkurowanie wykonawców kosztami pracy i tym samym szerokim stosowaniem umów cywilnoprawnych. Obowiązek zawierania umów o pracę, to nie tylko korzyść dla pracowników, to także pewność dla przedsiębiorców i zamawiających, że przy zleceniach publicznych pracują odpowiedzialne, przeszkolone i kompetentne osoby – mówi mówi Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego.

Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego (Fot. mat. pras.) Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego (Fot. mat. pras.)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.