Nowelizacja prawa pracy, niektórzy popracują w święta

Sejm przyjął 24 stycznia kolejną nowelizację do kodeksu pracy. W największym stopniu dotyczy ona pracowników z tzw. centrów usług wspólnych. O zmianach mówi portalowi wnp.pl Przemysław Stobiński, radca prawny, Zespół Prawa Pracy kancelaria CMS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowelizacja prawa pracy, niektórzy popracują w święta

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)

wnp.pl

3 lut 2014 9:17


Jakie najważniejsze zmiany wprowadza do kodeksu nowelizacja?

Przemysław Stobiński: Ustawa nowelizacyjna wprowadza dodatkowy rodzaj pracy, której wykonywanie w niedziele i święta będzie dozwolone. Są to usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub urządzeń telekomunikacyjnych, których odbiorcy znajdują się poza Polską. Chodzi w praktyce o pracę tzw. centrów usług wspólnych (SSC), obsługi outsourcingowej biznesu (BPO), czy też call center, które świadczą usługi na rzecz zagranicznych spółek danego koncernu lub po prostu zagranicznych klientów. Dodatkowo, praca w niedzielę lub święto będzie dopuszczalna przy pracach zapewniających możliwość świadczenia tego rodzaju usług (na przykład praca informatyków zapewniających działanie systemów IT).

Planowanie pracy w niedzielę lub święto zatrudnionym przy takich usługach pracownikom będzie dopuszczalne pod warunkiem, że dni te są jednocześnie dniami pracy w kraju odbiorcy usługi (np. niedziele są dniami pracy w Izraelu i niektórych krajach arabskich).

Słabością nowelizacji jest to, że nie reguluje kwestii różnic czasowych i nie wyjaśnia, w jaki sposób rozliczać czas pracy pracowników wykonujących pracę na rzecz klientów z odległych miejsc.

Czy ta zmiana będzie mieć wpływ na bardzo wiele osób?

- Zmiana ma charakter systemowy, ale na pewno przełoży się na zmianę organizacji pracy centrów usług wspólnych i podobnych jednostek. Centra będą mogły planować normalną pracę w wypadające w kalendarzu polskie święta, co niewątpliwie wpłynie na jakość życia pracowników takich centrów. Planowanie pracy w niedziele będzie rzadsze, gdyż w większości polskie centra usług wspólnych obsługują podmioty z krajów, gdzie niedziele są również dniami wolnymi od pracy. W takim przypadku nie można nakazać pracownikom pracy w niedzielę, jak normalnym dniu tygodnia.

Szacuje się, że w tym sektorze zatrudnionych jest obecnie ok. 180 tys. osób. Nie wszystkie osoby pracują na rzecz zagranicznych klientów. Niemniej można przyjąć, że dla ok. 100 tys. osób zmiana ta może oznaczać, że w Poniedziałek Wielkanocny pójdą do pracy, jeśli tak zaplanowany zostanie ich rozkład czasu pracy. Nie będzie to jednak dodatkowy dzień pracy. W zamian za pracę w to święto otrzymają od pracodawcy inny dzień wolny.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.