Nowelizacja kodeksu pracy: Umowy czasowe tylko na trzy lata

Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy. Zapobiegnie ona przedłużaniu w nieskończoność umów czasowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowelizacja kodeksu pracy: Umowy czasowe tylko na trzy lata

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

25 cze 2015 12:10


Nowelizacja zakłada, że kontrakty czasowe będą mogły być zawierane z pracownikiem na okres do trzech lat. Po trzech latach takich kontraktów umowa o pracę będzie mogła być zawarta jedynie na czas nieokreślony.

- Poprawa sytuacji na rynku pracy pozwala nam na większą troskę o jakość zatrudnienia – uzasadnia zmiany minister Kosiniak-Kamysz. – Ograniczenie stosowania umów czasowych jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy stabilności zatrudnienia.

Czwarta umowa na czas nieokreślony

Mimo, że obecnie obowiązujące przepisy nakazywały po dwóch umowach terminowych podpisanie trzeciej na czas nieokreślony, pracodawcy często obchodzili ten obowiązek, wykorzystując miesięczną przerwę w zatrudnieniu.

- Nowelizacja kodeksu pracy zapobiegnie takim praktykom. Umowa na czas określony zostanie ograniczona do 33 miesięcy, plus maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny - informuje ministerstwo pracy.

Umów terminowych z jednym pracodawcą nie może być więcej niż trzy, czwarta stanie się umową na czas nieokreślony.

Jak podaje resort wyjątkiem będą umowy na zastępstwo czy na okres kadencji. Generalnie pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz.

- Na co najbardziej zasługują Polacy? Na godną pracę. Godną stabilną pracę i dobrą płacę. I ta ustawa wzmocni pozycje pracowników - powiedział minister podczas wystąpienia w Sejmie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.