Nowe zasady wyliczania emrytur: Emeryci dostaną podwyżkę

1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej, dzięki niej część emerytów będzie mogła złożyć wniosek o podwyżkę świadczenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe zasady wyliczania emrytur: Emeryci dostaną podwyżkę

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Błażej Prośniewski)

5 maj 2015 12:37


Na zmianach skorzystają przed wszystkim kobiety, które przed 1999 rokiem przebywały na urlopie wychowawczym tłumaczy Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

- Okresy wychowywania dzieci w kapitale początkowym są teraz obliczane po 1,3 podstawy wymiaru kapitału, wcześniej przypomnę było to 0,7, jako że są to okresy nieskładkowe. Warto pamiętać też, że te okresy są uwzględniane w kapitale początkowym mimo tego, że one są nieskładkowymi okresami, bez ograniczenia do jednej trzeciej okresów składkowych - wyjaśnia rozmówczyni.

Studenci też mogą liczyć na wyższe świadczenia

Drugą grupą, która skorzysta na zmianie przepisów są osoby studiujące przed 1999 rokiem. - Nowa regulacja mówi o tym, że okresy studiów, które były przebyte przez 1 stycznia 1999 rokiem, w okresie objętym kapitałem początkowym, mogą być uwzględnione w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych przebytych do dnia złożenia wniosków o emeryturę. To oznacza, że okresy studiów wyższych, w tym właśnie dłuższym wymiarze, można uwzględnić w kapitale początkowym dopiero przy ubieganiu się o emeryturę - mówi gość.

Urodzeni przed 1949 rokiem

Wniosek o ponowne wyliczenie emerytury na zreformowanych zasadach mogą złożyć także osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, które pracowały przed reformą emerytalną i mają dość długi okres odkładania składek w nowym systemie wyjaśnia profesor Inetta Jędrasik- Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ta metoda wyliczenia może się okazać korzystniejsza, niż metoda w poprzednim systemie zdefiniowanego świadczenia. Dotyczy to osób, których składki były długo składane, a w między czasie rósł im kapitał początkowy do dnia przejścia na emeryturę. Ktoś kto ma te warunki to może złożyć wniosek o przeliczenie już pobieranej emerytury według nowej formuły. Ale ponieważ już pobierały emerytury to będą musiały mieć zmniejszoną podstawę o już pobrane emerytury - tłumaczy specjalistka.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.