Do tej pory pracownicy zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej nie mieli zagwarantowanego prawa do otrzymywania świadectwa pracy z informacjami na temat każdego pracodawcy, na rzecz którego wykonywali prace tymczasowe. Nowe świadectwo pracy to zmienia i nakłada na agencje obowiązek uzupełnienia go o takie właśnie informacje wraz z wskazaniem okresu świadczenia takiej pracy.

• Dla firm, które nie wdrożyły u siebie jeszcze systemu ERP nowe przepisy oznaczają spore utrudnienia.
• Niezbędne jest sprawdzenie, czy wszystkie stare wzory dokumentów zostały usunięte z firmowych zasobów, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych pomyłek.
• Firmy, które mają system ERP, powinny zwrócić uwagę na konieczność zmiany wzorca dokumentu i przemodelowanie systemu, by zasysał odpowiednie dane.
Od 1 czerwca br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło wymóg dotyczący zamieszczania na świadectwie pracy osoby wykonującej pracę tymczasową informacji o pracodawcy oraz okresie wykonywania tej pracy.
Ponadto w życie weszły zmiany dotyczące wydłużenia czasu (z 3 do 7 dni) na sprostowanie lub wydanie nowego świadectwa pracy.
W przypadku uwzględniania przez sąd powództwa o sprostowanie świadectwa (w tym także w przypadku przyznania pracownikowi odszkodowania np. z tytułu niezgodnego z przepisami wypowiedzenia umowy), pracodawca będzie miał również 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia na wydanie na żądanie pracownika nowego świadectwa.
Stosowne zmiany we wzorze świadectwa pracy zostały już wprowadzone w życie na mocy Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zmianą, która wymaga aktualizacji systemów klasy ERP, jest umieszczenie przez agencje pracy tymczasowej dodatkowych informacji na świadectwie pracy.
Adam Tarkowski, szef obszaru personel w Macrologic SA, zwraca uwagę, że aktualizacja wymaga takich modyfikacji w systemie, które umożliwią w zautomatyzowany sposób pobieranie danych z karty pracy danego pracownika świadczącego pracę tymczasową i włączenie ich do wydawanego mu świadectwa.
Warto podkreślić, że dokumenty pracownicze bardzo często są zintegrowane z rozwiązaniami informatycznymi. Dlatego należy pamiętać o zmianach w dokumentacji pracowniczej, które weszły w życie wraz z początkiem czerwca. A tym samym o jej aktualizacji w systemie ERP.
Dlatego, jak zauważa Adam Tarkowski, dobre oprogramowanie stanowi ogromne wsparcie dla właścicieli firm w kontekście wprowadzanych zmian prawnych w obszarze HR.
Firmy, które nie korzystają z odpowiednich narzędzi informatycznych muszą pamiętać o poinformowaniu pracowników działu kadr o nowych przepisach dotyczących zmian w świadectwie pracy i zaktualizowaniu wzoru świadectwa.
Niezbędne jest też sprawdzenie, czy wszystkie stare wzory dokumentów zostały usunięte z firmowych zasobów, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych pomyłek.


KOMENTARZE (0)