PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowe przepisy tuż-tuż. Firmy zatrudniające rodziców dostaną specjalne dodatki

 • jk
 • 14 paź 2022 14:03

Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma wprowadzić dodatki dla firm, które pomóc mają w aktywizacji rodziców. Na jakie bonusy finansowe mogą liczyć pracodawcy?

Nowe przepisy tuż-tuż. Firmy zatrudniające rodziców dostaną specjalne dodatki
Pracodawcy będą mogli ubiegać się o grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej dla bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Pracodawcy będą mogli ubiegać się o grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Dodatek ten będzie mógł być przyznany dla bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 roku życia lub bezrobotnego, sprawującego opiekę nad osobą zależną.
 • Starosta będzie mógł przyznać pracodawcy także świadczenie aktywizacyjne za zatrudnienie bezrobotnego rodzica, powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka lub bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną.
 • Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z projektem ustawy o aktywności zawodowej, przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pracodawcy będą mogli ubiegać się o grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Dodatek ten będzie mógł być przyznany dla bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 roku życia lub bezrobotnego, sprawującego opiekę nad osobą zależną.

Grant na utworzenie miejsca pracy zdalnej dla rodzica

W projektowanych przepisach przyjęto, że grant przysługiwałby w kwocie nie wyższej niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia (czyli 10 470 zł brutto - od 1 stycznia płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 zł brutto), a w przypadku opiekuna osoby niepełnosprawnej - nie wyższej jednak niż 12-krotność minimalnego wynagrodzenia (41 880 zł brutto).

Czytaj też: Rząd dopłaci do zdalnych miejsc pracy. Nie wszędzie i pod pewnymi warunkami

Jak wskazują autorzy ustawy, pracodawcy będą musieli zatrudnić bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej na co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

Niewywiązanie się z warunku utrzymania zatrudnienia lub wykorzystanie grantu niezgodnie z umową spowoduje obowiązek zwrotu grantu.

Art. 140

1. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy grant, o którym mowa w art. 138, za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nowe przepisy tuż-tuż. Firmy zatrudniające rodziców dostaną specjalne dodatki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Lilianna 2022-10-14 16:57:42

  Jako matka dziecka niepełnosprawnego uważam że to świetny pomysł ,mamy trudności ze znalezieniem pracy a jeśli ją znajdziemy to nie na długo bo musimy brać opiekę nad dzieckiem i pobierając świadczenie pielęgnacyjne jesteśmy postrzegani przez innych jak patologia i pasożyty

 • Ola 2022-10-14 14:26:13

  Brak słów, na to wszystko!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA