×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe przepisy to problem dla firm. Umowy o pracę pod znakiem zapytania

Pracodawcy muszą określić przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Cześć ekspertów uważa, że dzięki temu zatrudnienie będzie bardziej stabilne. Inni sądzą, że zmiany usztywnią zasady zatrudniania pracowników i będą niekorzystne dla obu stron.

Nowe przepisy to problem dla firm. Umowy o pracę pod znakiem zapytania
26 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa wdrażająca na polskim rynku dyrektywę unijną w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Fot. Gabrielle Henderson/Unsplash)
REKLAMA
 • Według adwokata Anety Sołtysik nowe przepisy sprawią, że zniknie nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony. Jej zdaniem to dobre zmiany, zapewniają one bowiem stabilne trwanie stosunku pracy przez umówiony okres.
 • Inaczej nowe przepisy ocenia Joanna Rutkowska z Trenkwaldera, która podkreśla, że zapis o konieczności podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony to krok w kierunku usztywnienia zasad zatrudniania pracowników.
 • Jej zdaniem zmiany naruszają też ustalony konsensus pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

26 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa wdrażająca na polskim rynku dyrektywę unijną w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, konsultacji związkowej, a dla pracownika możliwość ubiegania się o przywrócenie do pracy – także w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony.

Adwokat z Kancelarii Kupilas&Krupa Aneta Sołtysik zawraca uwagę, że przepisy Kodeksu pracy dotyczące wypowiadania umów na czas określony to efekt wymagań prawa Unii Europejskiej.

- Komisja Europejska podniosła nieuzasadnione nierówne traktowanie w zakresie warunków wypowiadania umów o pracę pracowników zatrudnionych na czas określony w porównaniu z pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony – wyjaśnia Aneta Sołtysik.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Nowe przepisy to problem dla firm. Umowy o pracę pod znakiem zapytania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • dora 2023-05-22 14:25:40

  to bedzie niekozystne dla pracownika .boss mapisze cos co jest nieprawda specjalnie na nie kozysc pracownika zeby inni pracodawcy go niezatrudnili

 • Ola 2023-05-22 11:18:30

  Ta dzięki Janusze biznesu już to ogarnęli . Podaję przykład miałam umowę na czas nieokreślony zmieniono mi na pracownika tymczasowego na czas określony🤣🤣🤣 Tak wygląda nasz kraj rządzony przez oszołomów. Prawo pracy to fikcja . Spróbuj zgłosić do PIP to dopiero zabawa 😎 tam to kawę pić i udawać greka rady z czapy ja osobiście dostałam taka że oszustwa to nie tylko w naszym kraju !!!! To po co ta instytucja.??

  • JK 2023-05-22 15:55:03

   to, że zmienili nie jest grzechem. Pytanie jak to zrobili i czy przy okazji np. nie zmieniał się właściciel firmy itp. albo nie zlikwidowano Twojego stanowiska pracy, a zaoferowano Tobie coś innego. Szczegóły, ale bardzo istotne. A co do Inspekcji Pracy - nie do końca się zgodzę, bo dobrze napisana skarga (merytoryczna) kończy się zawsze na korzyść pracownika... tylko "merytoryczność" nie oznacza tego, co się komuś wydaje, ale w odniesieniu do stanu prawnego - czy jest jak powinno być.

  • sikierka 2023-05-23 16:00:29

   Ola - do przedszkola - ta czytaj, że te Oszołumy to w Brukseli uchwaliły i Polsce narzucili te bzdury...

 • Gwiazda 2023-05-22 11:13:34

  Nie ma to jak robić komuś dobrze na koszt firmy. Niedługo powiedzą ci czy możesz sprzedać własny samochód albo nie.no i co masz jeść w ciągu dnia.ato akurat już powoli się wprowadza. Historia zna przypadek gdy podwyżka ceny kiełbasy zwyczajnej doprowadziła do upadku muru berlińskiego i układu Warszawskiego

 • Sthep 2023-05-22 10:24:56

  Taa, już na, pewno ktoś kto obsługuje duże firmy by się przejmował dodatkowa robota w postaci papierkologii za którą sobie policzycie. Kłamczuszku, boicie się że skończyło się eldorado oszustw i oszczerstw. I tyle. Tfu.

  • JK 2023-05-22 13:06:45

   Steph mylisz się. Nie dostaję "ekstra" za sprawę - dostają prawnicy, jeśli ich się angażuje. I tak, dla nich właśnie zacznie się "el dorado". A duża firma, jak ma wydać 20-30k na prawników, bo ktoś zarabiający 5-6k brutto pójdzie do sądu ze względu na to, że 10 razy w roku byłna L4 (co ma swoje skutki dla organizacji pracy), to woli poczekać, aż umowa się sama zakończy. Duże, zagraniczne firmy na prawdę nie mogą sobie pozwolić na pewne rzeczy i ich nie robią, każde zwolnienie jest przemyślane. Problemem są polskie korpo i mniejsze firmy, gdzie dzieją się cuda. Tylko tutaj zmiana pójdzie w kierunku zastąpienia UoP zleceniem, czy podnajęciem jakiejś kancelarii, która będzie im maszynowo pisać słabe merytorycznie wypowiedzenia. "Cuda" były to i będą dalej. Tak czy inaczej, "poszkodowanym" będzie pracownik. Myślę, że byłem uczestnikiem +100 rozmów kończących pracę i człowiek robiący 20% tego, co koledzy nadal potrafi uważać, że jest to OK, albo kradzież drobnych rzeczy (o wartości rzędu 20 PLN) za dopuszczalną. I wierz mi, warunki pracy (i płacy) są naprawdę niezłe u pracodawcy, u którego pracuję.

 • JK 2023-05-22 09:28:18

  z jednej strony nic się nie zmienia. Wypowiadając umowę na czas określony, przyczyna musiała być realna i obuektywna - nie było jej na papierze. Z drugiej strony, duże firmy, które obsługuję... zaczęły korzystać z limitów 33/3. Skoro mamy się ciągać po sądach, to lepiej poczekać, aż umowa się rozwiąże sama... czy o to chodziło? Aby zamiast umów na 2-3 lata dostawać na max. rok?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA