PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowe przepisy przyjęte. Mają rozwiązać odwieczny problem

 • jk
 • 22 lis 2022 15:10

Parlament Europejski przyjął właśnie nowe przepisy, by zapewnić równowagę płci w kierownictwie spółek. Do lipca 2026 roku wszystkie spółki giełdowe w Unii Europejskiej muszą zwiększyć liczbę kobiet w zarządach.

Nowe przepisy przyjęte. Mają rozwiązać odwieczny problem
Udział kobiet na stanowiskach zarządczych z roku na rok rośnie, jednak dość opornie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Według nowych przepisów, 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych powinny zajmować osoby należące do niedostatecznie reprezentowanej płci.
 • Mają zostać wprowadzone odstraszające sankcje dla spółek, które nie przestrzegają przepisów.
 • Przepisy nie dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 250 osób.

We wtorek, 22 listopada 2022 r., Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie kobiet w zarządach - 10 lat po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła jej projekt.

Dyrektywa ma wprowadzić przejrzyste procedury rekrutacji w firmach. W ten sposób do czerwca 2026 roku przynajmniej 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33 proc. wszystkich stanowisk kierowniczych będą zajmować osoby należące do niedostatecznie reprezentowanej płci.

Zgodnie z nowymi przepisami podstawą selekcji kandydatów muszą być nadal kryteria merytoryczne, a procedury selekcji mają być przejrzyste. Spółki giełdowe będą musiały raz w roku przekazywać właściwym władzom informacje o strukturze płci w swoich organach. Jeżeli nie osiągnęły celów w tym względzie, będą musiały też przedstawić plany ich realizacji. Spółki powinny publikować te informacje na swoich stronach internetowych tak, aby można je było łatwo znaleźć.

Z zakresu nowej dyrektywy wyłączono małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 osób.

Sankcje mają być skuteczne

Państwa członkowskie muszą wprowadzić w życie przepisy o skutecznych, odstraszających i proporcjonalnych sankcjach, jakie będą nakładać na spółki, które nie przestrzegają otwartych i przejrzystych procedur mianowania.

Czytaj też: Miały rozwiązać odwieczny problem. W Polsce się nie sprawdzą

Sankcje mogą mieć na przykład formę kar pieniężnych. Ponadto organy sądowe powinny móc stwierdzić nieważność powołania zarządu spółki, jeżeli wybrano go z naruszeniem przepisów dyrektywy.

Dwa lata na wdrożenie przepisów

Parlament i Rada formalnie zatwierdziły porozumienie, dlatego też dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwa członkowskie będą musiały wdrożyć jej przepisy w ciągu dwóch lat.

Kobieta w fotelu prezesa to wciąż rzadki widok

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Nowe przepisy przyjęte. Mają rozwiązać odwieczny problem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • chłopsko 2022-11-23 19:51:52

  Nie matura lecz p.ii.pa wyprowadzi cię na VIP-a

 • Prawidłowy 2022-11-23 16:11:41

  "Kobieta w fotelu prezesa to wciąż rzadki widok". Czyżby? A czy kobieta siedząca na kolanach prezesa, którzy siedzi na fotelu prezesa się nie liczy? Przecież ona również siedzi na fotelu prezesa! Co wcale nie oznacza, że lewactwo nie durnieje w oczach, owszem durnieje i to coraz szybciej! Tylko czy aby zdąży zdurnieć do końca, zanim nas wykończy? Żeby tylko lewactwo nie wyciągnęło z mojego komentarza wniosku, że należy prezesowi wprowadzić parytet płci na kolanach! Jeśli tak się zdarzy, to przepraszam wszystkich prezesów o prawidłowej orientacji, ale nie taki miałem zamiar!

 • CFO 2022-11-23 11:12:35

  A co z osobami bezpłciowymi, trans, niebinarnymi itp.? One też powinny mieć swój udział % :-)

 • gupek wioskowy 2022-11-23 10:49:31

  Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nagle tysiące osób zmieni płeć.Znaczy ogłoszą, że w dniu nominacji poczują się kobietami. I co im fondenlajen i ten chooojferchofsztad zrobi?

 • gliwice2009 2022-11-23 10:14:42

  "Do lipca 2026 roku wszystkie spółki giełdowe w Unii Europejskiej muszą zwiększyć liczbę kobiet w zarządach." ----- zwracam uwagę na słowo: MUSZĄ. To jest ta wolność gospodarcza ? W PRL przedsiębiorstwa państwowe także MUSIAŁY robić różne rzeczy pod dyktando sekretarza partii.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA