×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe przepisy o pracy zdalnej budzą wątpliwości. Pracodawcy spodziewają się problemów

 • KDS
 • 31 sty 2023 13:40

Prezydent Andrzej Duda dopiero co podpisał nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną, a już pojawiają się głosy przedsiębiorców, mówiące o konieczności doprecyzowania niektórych kwestii.

Nowe przepisy o pracy zdalnej budzą wątpliwości. Pracodawcy spodziewają się problemów
30 stycznia prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Po niemal dwóch latach od wejścia w życie specustawy covidowej, w której znalazły się przepisy dotyczące pracy zdalnej, ta ostatnia przestała być tymczasowym rozwiązaniem. 27 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Nowela zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 • Nowe przepisy regulują szereg kwestii, pozostawiając pewną przestrzeń na ustalenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
 • Jak wskazują przedsiębiorcy, generują też konieczność przygotowania i podpisania znacznej liczby dokumentów. A to oznacza sporo dodatkowej pracy dla działów kadr.

Najwięcej wątpliwości - zarówna wśród pracowników, jak i pracodawców - budzi zapis mówiący o konieczności pokrycia przez tych drugich kosztów związanych z pracą zdalną. Nowelizacja bowiem nakłada na pracodawców szereg nowych obowiązków.

Nowe obowiązki pracodawców wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy 

Będą musieli zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia pracy, instalację, serwis i konserwacją narzędzi pracy, szkolenia i pomoc techniczną oraz pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawcy będą zobowiązani pokryć też inne niż powyższe koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli zwrot takich kosztów zostanie określony w porozumieniu zbiorowym lub regulaminie pracy zdalnej, poleceniu pracodawcy albo porozumieniu indywidualnie zawartym z pracownikiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Nowe przepisy o pracy zdalnej budzą wątpliwości. Pracodawcy spodziewają się problemów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Rom 2023-02-02 18:39:21

  Znów zarobią prawnicy i inni specjaliści na regulaminach, opisach stanowisk, itd. Zwykły pracownik nic na tym nie zyska.

 • JK 2023-01-31 14:13:46

  Pracownik, który zechciałby zwrotu kosztów ogrzewania lub wywozu śmieci w miejscu pracy dostałby ode mnie od razu polecenie pracy z biura... Oszczędność czasu na dojazdy, kosztów paliwa, to mało? Albo niech rozlicza się z paragonów - na realnym zużyciu prądu, ciepła, światła, włącznie z tym, aby rozliczał ile godzin miał żarówkę włączoną w czasie pracy vs całkowite zużycie. Jeśli sam zainwestuje w odrębne liczniki, część mieszkania wyodrębni na biuro - proszę bardzo. Pracownik nie ma krzesła i biurka spełniającego wymogi BHP? To nie spełnia warunku pracy zdalnej i pracuje z biura - proste jak konstrukcja młotka. Szukanie problemów, to chyba nasze hobby w tej chwili...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA