×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nowe przepisy mogą zniechęcić do pracy zdalnej

  • km
  • 25 maj 2022 10:30

Jak podkreślają eksperci, przygotowanie ostatecznej propozycji jak powinna wyglądać uregulowana ustawowo praca zdalna na kilka tygodni po „odwołaniu” pandemii jest mocno spóźnione i w wielu miejscach będzie już nieużyteczne.

Nowe przepisy mogą zniechęcić do pracy zdalnej
Uregulowanie zasad prawnych związanych z pracą zdalną było oczekiwane od początku pandemii (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który reguluje zasady pracy zdalnej
  • Uregulowanie zasad prawnych związanych z pracą zdalną było oczekiwane od początku pandemii.
  • Najwięcej wątpliwości budziły sprawy dotyczące tego, kto może podejmować pracę zdalną, czy pracodawca może jej odmówić, kto będzie ponosić koszty np. zużycia prądu czy amortyzacji sprzętu domowego.

Kontrowersyjnych kwestii związanych z rządowymi propozycjami uregulowania pracy zdalnej jest wiele. Jak wyjaśniają eksperci, należy zwrócić także uwagę na znaczne przerzucenie odpowiedzialności za np. regulowanie kosztów pracy zdalnej na pracodawców, co może generować konflikty w firmach i ostatecznie zniechęcać pracodawców do wyrażania zgody na działanie poza biurem.

- Obawiam się, że tak jak mieliśmy falę miłości do pracy zdalnej w czasie pandemii, tak zbyt restrykcyjne i nieprecyzyjne przepisy w tym zakresie spowodują, że pracodawcy przestaną wyrażać na nią zgodę. Widzę co najmniej kilka potencjalnych „punktów zapalnych” - zauważa Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Uregulowanie zasad prawnych związanych z pracą zdalną było oczekiwane od początku pandemii. Najwięcej wątpliwości budziły sprawy dotyczące tego, kto może podejmować pracę zdalną, czy pracodawca może jej odmówić, kto będzie ponosić koszty np. zużycia prądu czy amortyzacji sprzętu domowego?

Po miesiącach prac pojawił się projekt ustawy, który ma trafić do sejmu. Ten jednak budzi wiele kontrowersji.

- Obawiamy się oskarżeń o to, że jest to ustawa niesprawiedliwa społecznie. Urzędniczka czy pracownica biurowa będzie miała prawo zawnioskować o pracę zdalną, gdy ma w domu małe dziecko czy opiekuje się niepełnosprawnym. Nie zrobi tego już np. pracownica sektora handlowego czy opieki zdrowotnej i społecznej. Takie postawienie sprawy będzie też powodować, że kobiety z małymi dziećmi mogą nie być pożądanymi pracownicami - mówi Małgorzata Marczulewska.

Jak dodaje, samo stworzenie przepisów to krok w dobrą stronę.

- Ustawa jest krokiem w dobrą stronę, ale jako zrzeszenie dbające o interesy pracowników mamy pewne wątpliwości. Uważamy, że powinna być to ustawa możliwie praktyczna. Obawiam się również konfliktów o to, jak rozliczać pracowników pozostających w domu. Pracodawcy traktują home office jako przywilej i mają jeszcze za ten przywilej dodatkowo płacić? Nie wydaje mi się, by to tak działało – dodaje Marczulewska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe przepisy mogą zniechęcić do pracy zdalnej
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA