Nowe przepisy mogą być rewolucją dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy powinny już dziś przygotować się na składanie dokumentów podatkowych przez internet - uważa Ernest Frankowski z firmy doradczej Deloitte. Nowe przepisy, nad którymi pracuje resort finansów, mogą być rewolucją dla przedsiębiorców - podkreślił.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe przepisy mogą być rewolucją dla przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 maj 2014 15:56


Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowych przepisów, przewiduje, że już od przyszłego roku większość deklaracji podatkowych (m.in. PIT i CIT) przedsiębiorcy będą musieli przesyłać urzędom skarbowym wyłącznie przez internet. Według założeń nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Zdaniem ekspertów Deloitte projektowane zmiany "są kluczowe dla budowy polskiej e-gospodarki oraz pożądanych relacji między administracją publiczną a podatnikami".

"Nie ma wątpliwości, że nowe przepisy są niezbędnym elementem uruchomienia systemu, który umożliwi administracji przygotowywanie podatnikom wstępnych deklaracji PIT" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami we wtorek w Warszawie Ernest Frankowski.

Dlatego jego zdaniem przedsiębiorcy już teraz powinni pomyśleć o budowie zautomatyzowanego rozwiązania informatycznego, które będzie współpracować z systemem e-deklaracji.

"Ważne jest także sprawdzenie, czy biura rachunkowe, z usług których korzystają firmy, są przygotowane na zmiany przepisów" - dodał ekspert Deloitte.

Frankowski podkreślił, że wysyłanie deklaracji wyłącznie drogą elektroniczną niewątpliwie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

"Na początku należy jednak liczyć się z kosztami, jak choćby zakup e-podpisu, który jest wymagany przy składaniu deklaracji przez przedsiębiorców czy odpowiednie dostosowanie systemów informatycznych. Korzyści, szczególnie w przypadku większych firm, będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie czasowej. Nowe regulacje stworzą m.in. szansę na wprowadzenie elektronicznej wymiany deklaracji między firmą, a jej pracownikami" - podkreślił Frankowski.

Jego zdaniem nowe przepisy mogą być dla części przedsiębiorców prawdziwą rewolucją. "W przypadku małych firm czy nawet mikroprzedsiębiorstw, które są prowadzone przez osoby nieobyte z internetem, mogą powstać początkowe problemy z koniecznością nabycia nowych umiejętności. Z kolei dla dużych firm wyzwaniem będzie przygotowanie systemów komputerowych obsługi e-deklaracji.

Obecnie istnieje niewiele systemów informatycznych klasy ERP (systemy komputerowe wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem - PAP), które umożliwiają udostępnianie wszystkich obowiązkowych deklaracji w formie elektronicznej, wymaganych przez przepisy" - przestrzega Ernest Frankowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.