PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowe przepisy jeszcze nie zostały przyjęte, a już budzą wątpliwości

  • KDS
  • 29 sie 2022 16:50

Konfederacja Lewiatan punktuje braki w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych. Ich zdaniem nie wskazuje on jasno, kto może w tych kwestiach wydawać orzeczenia lekarskie.

Nowe przepisy jeszcze nie zostały przyjęte, a już budzą wątpliwości
Trwają konsultacje rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych (fot. Unsplash/ Usman Yousaf)
REKLAMA

Trwają konsultacje rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych. Swoją opinię przedstawiła m.in. Konfederacja Lewiatan. Zdaniem organizacji zrzeszającej pracodawców projektowany dokument nie wskazuje jasno, kto może w tych kwestiach wydawać orzeczenia lekarskie.

Lekarz czy lekarz medycyny pracy? Kto może wydać orzeczenie?

W rozporządzeniu jest mowa o lekarzu, bez wskazanej specjalizacji, natomiast w dokumencie „Ocena skutków regulacji” wymienia się lekarzy medycyny pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Należy jasno rozstrzygnąć, czy badania sanitarno-epidemiologiczne będą mogły być realizowane tak jak dotychczas przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli tak, w rozporządzeniu powinien się znaleźć zapis o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej oraz medycyny pracy – mówi Kacper Olejniczak, ekspert ds. branży Life Sciences Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej: Nowe groźne zjawisko. Cicha rezygnacja to czerwona lampka dla pracodawców

- Z nowych przepisów trudno dowiedzieć się, na kim spoczywa obowiązek informowania pracodawcy o konieczności zaprzestania pracy? Czy ma to być lekarz, podmiot medyczny czy pracownik? Brakuje również możliwości wykorzystania e-podpisu, a także trybu odwoławczego. W jaki sposób strony (badany, kierujący) mogą odwołać się od treści orzeczenia? Do kogo? W jakim terminie? - wymienia dalsze nieścisłości ekspert Lewiatana.

Organizacja uważa również, że wskazane jest też wydłużenie do 5 lat ważności orzeczeń dla badań przeprowadzanych przed wejściem w życie rozporządzenia, wprowadzenie rejestru wydanych orzeczeń oraz przygotowanie wzoru skierowania na badania sanitarno-epidemiologiczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe przepisy jeszcze nie zostały przyjęte, a już budzą wątpliwości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA