PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowe przepisy dotyczące pracy na statkach rybackich. Ustawa podpisana

  • Autor: PAP/AT
  • 18 paź 2019 14:24

Ustawa o pracy na statkach rybackich została podpisana. Nowe przepisy regulują wszystkie kwestie związane ze specyfiką pracy rybaków na statkach. W ustawie uregulowano także zagadnienia związane z warunkami pracy i życia na statkach rybackich.

Nowe przepisy dotyczące pracy na statkach rybackich. Ustawa podpisana
Ustawa reguluje wszystkie kwestie związane ze specyfiką pracy rybaków na statkach rybackich (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na statkach rybackich - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.

Przepisy wykonują prawo Unii Europejskiej. Dzięki nim wdrożone zostaną zapisy Konwencji o pracy na morzu i Konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ustawa reguluje wszystkie kwestie związane ze specyfiką pracy rybaków na statkach rybackich. Jej istotą jest zapewnienie, aby praca na statkach rybackich o polskiej przynależności wykonujących tzw. rybołówstwo komercyjne była pracą bezpieczną. Przepisy określają wymagania, jakie powinni spełniać rybacy, a w szczególności przewidują minimalny wiek warunkujący możliwość zatrudnienia na statku rybackim. Ma to być co do zasady 18 lat, a tylko wyjątkowo dopuszcza się zatrudnianie osób młodszych, powyżej 16. roku życia.

Przepisy ustawy szczegółowo regulują sposób zawierania oraz treść rybackiej umowy o pracę, zasady związane z wynagrodzeniem, standardy w zakresie czasu pracy rybaków, a także prawa i obowiązki stron w razie rozwiązania stosunku pracy, w tym konieczność poniesienia przez armatora kosztów repatriacji rybaka, który pozostał za granicą bez własnej winy.

W ustawie uregulowano także zagadnienia związane z warunkami pracy i życia na statkach rybackich.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa podczas prac w parlamencie nad ustawą mówiła, że podstawowe elementy tej regulacji dotyczą kwestii praw i obowiązków na statkach rybackich osób o polskiej przynależności, pośrednictwa pracy, wymagań dotyczących dokumentów związanych z pracą, warunków pracy i życia oraz wszelkich kwestii związanych z ochroną zdrowia i ochroną socjalną.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe przepisy dotyczące pracy na statkach rybackich. Ustawa podpisana

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA