PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd ureguluje pracę zdalną. Nowe przepisy do końca 2021 roku

  • Justyna Koc
    jk
  • 4 paź 2021 16:05

Ministerstwo Pracy zapowiada uregulowanie kwestii pracy zdalnej – zmiany mają wejść w życie od stycznia 2022 r. Czego można się spodziewać?

Rząd ureguluje pracę zdalną. Nowe przepisy do końca 2021 roku
Pracodawcy wyczekują opracowania przepisów związanych z pracą zdalną (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wiceminister Stanisław Szwed zapowiedział, że do końca 2021 roku ministerstwo chce uregulować kwestie związane z pracą zdalną.
  • Regulacje nie zostały jeszcze ostatecznie opracowane, jednak dotychczas mówiło się, że głównymi założeniami jest usunięcie zapisów dotyczących telepracy i zastąpienie ich przepisami dla pracy zdalnej.
  • Otwartą kwestią pozostaje, w jaki sposób pracodawca będzie określał liczbę dni pracy zdalnej - zapisy będą dawały możliwość stałej pracy z umówionego miejsca lub częściowej – tzw. hybrydowej.

Wprowadzenie pracy zdalnej, jako rozwiązania tymczasowego, od samego początku budziło wiele wątpliwości proceduralno-administracyjnych. Zapisy rozporządzenia były dość lakoniczne i nie wyczerpywały potrzeb wszystkich środowisk branżowych. Rok, podczas którego trwaliśmy w pracy zdalnej, unaocznił powyższe wątpliwości i braki systemowe wprowadzonych rozwiązań. Pracodawcy często wprowadzali rozwiązania będące tak naprawdę dostosowaniem zapisów Kodeksu pracy dotyczących telepracy oraz inne „podpatrzone” w danej branży.

Czytaj też: Milenialsi chcą pracować całkowicie zdalnie

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiały się głosy wskazujące konkretne obszary pracy zdalnej, jakie należy określić ramami przepisów, a które pracodawcy do tej pory stosowali arbitralnie. Głównie mowa tutaj o wątpliwościach dotyczących kierowania pracownika do pracy zdalnej, nawet jeśli deklaruje, że nie posiada odpowiednich warunków do jej wykonywania. Kolejnym elementem jest udział pracodawcy w dostosowaniu stanowiska w domu, np. poprzez wypożyczenie sprzętu biurowego oraz wypłacanie ekwiwalentów za zużycie energii elektrycznej podczas pracy - mówi Andrzej Bączkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Zamiast telepracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rząd ureguluje pracę zdalną. Nowe przepisy do końca 2021 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Michał 2021-10-06 04:59:21

    Obniżyło nierobom którzy chcą pracować w domu do płacy minimalnej ludzie w domu kobry dostają będą częściej na zwolnienie lekarskie chodzić a pracowników brakuje , zlikwidować pracę zdalną niech wszyscy mają jednakowe szanse na zakażenie korona wirusem niech się szczury nie chowają po domach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA