Nowe prawo pracy. Jakich zmian w kodeksie trzeba oczekiwać?

• Aktualne przepisy Kodeksu pracy nie przystają do obecnych czasów i należy je uprościć - to wiemy wszyscy.
• Zapytaliśmy jednak m.in. w OPZZ, Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia, Antalu i Pracodawcach RP jakie konkretnie są oczekiwane zmiany od Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy i minister pracy Elżbiety Rafalskiej.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe prawo pracy. Jakich zmian w kodeksie trzeba oczekiwać?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

15 wrz 2016 14:50


Wraz z początkiem września br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Jej głównym zadaniem będzie stworzenie dwóch projektów: kodeksu indywidualnego prawa pracy, a także projektu zbiorowego prawa.

- Wracamy do pracy nad nowymi kodeksami pracy. Uważamy, że kodeks z 1974 roku wymaga zmiany - komentuje szefowa MRPiPS, Elżbieta Rafalska.

Opinię minister podzielają eksperci rynku pracy. - Kodeks pracy jest archaicznym aktem. Choć był wielokrotnie nowelizowany i dostosowywany do obecnych realiów, to jednak zdarzało się, że częste wprowadzanie zmian jeszcze bardziej go skomplikowały – ocenia Paweł Galec, ekspert w wydziale prawno-interwencyjnym OPZZ.

Jak mówi Galec, istotna jest kwestia uproszczenia i uporządkowania obecnych przepisów, które często są niejasne. - Przykładem jest niespójne nazewnictwo. Raz jest mowa o pracodawcy, innym razem o zakładzie pracy. Niektóre przepisy są trudne do przebrnięcia nawet dla osób, które zajmują się tym obszarem zawodowo – dodaje.

Nie tylko przemysłowe zakłady

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP zwraca uwagę, że trzeba uwzględnić realia współczesnej gospodarki, gdzie dominującej roli nie mają już wielkie zakłady przemysłowe należące do państwa.

- W tej chwili struktura przedsiębiorstw jest bardziej zróżnicowana. Dużą rolę ogrywają małe firmy - mówi.

Również Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia i szef grupy Wadwicz uważa, że Kodeks pracy należy dostosować do do rynku zdominowanego przez MŚP.

- Przykładem jest potrzeba jak najszybszej zmiany konieczności wprowadzania ZFŚS w zakładach pracy powyżej 20 osób czy też regulaminu pracy – ocenia.

Niepotrzebna dokumentacja

Łukasz Kozłowski twierdzi również, że Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy powinna również przyjrzeć się obowiązkom nałożonym na pracodawcę - chodzi o dokumentację pracowniczą.

- Liczba dokumentów, o które muszą zadbać pracodawcy, jest bardzo duża. Kodeks powinien zostać odchudzony w tym obszarze. Trzeba zostawić najważniejsze zapisy, które w największym stopniu chronią pracowników, tym samym pozbywając się zbędnych formalności obciążających pracodawcę – wyjaśnia ekspert Pracodawców RP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Olek 2016-09-15 15:26:52

Tak bzdurnego tekstu dawno nie czytalem. Artykul napisany na zlecenie organizacji pracodawcow. W zasadzie problem ukazany z perspektywy jednej strony. Dno...