PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nowe prawo może wejść już jesienią. Pracownik nie będzie miał wyboru

 • jk
 • 16 maj 2022 13:45

Jesienią może dojść do zmiany przepisów - pracodawcy mają dostać nowe narzędzie w walce z COVID-19. Chodzi o pozyskanie od pracownika informacji na temat wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu Rozwiązanie jest spóźnione, ale może okazać się potrzebne, gdy fala zachorowań powróci. A jeśli pojawią się inne epidemie, da podstawę do nowych aktów prawnych.

Nowe prawo może wejść już jesienią. Pracownik nie będzie miał wyboru
Wymóg okazania certyfikatu covidowego lub zrobienia testu antygenowego jest sprzeczny z obecnie obowiązującymi przepisami prawa (Fot. Austin Distel/Unsplash)
REKLAMA
 • Obecnie pracodawca nie może zażądać od pracownika informacji na temat wykonania szczepienia przeciw COVID-19 lub wyniku testu. Nie ma też prawa wymusić na nim przyjęcia szczepionki.
 • Niektórzy eksperci uważają, że można samodzielnie dokonywać wykładni Karty Praw Podstawowych UE, co oczywiście jest mocno ryzykowne.
 • Nowe rozwiązanie może przynieść poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Zdaniem prawników ma szansę wejść w życie już jesienią tego roku i pozwolić pracodawcom pytać o kwestie związane ze szczepieniem i testowaniem.

W przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się pytania o to, czy pracodawca może żądać od pracownika lub kandydata do pracy informacji na temat wykonania szczepienia lub ujemnego wyniku testu antygenowego w przypadku COVID-19. Jak stwierdza radca prawny dr Karolina Mazur, taka informacja może być przekazana przez konkretną osobę jedynie z jej inicjatywy, w wyniku dobrowolnej zgody na podstawie art. 22(1b) Kodeksu pracy. Ekspert zaznacza, że dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dotyczą stricte stanu zdrowia. Aktualnie nie ma regulacji, które pozwalałyby pracodawcy na zbieranie tego rodzaju informacji.

- Mamy system, który jest pełen luk prawnych. Z jednej strony walczymy z pandemią, a z drugiej rząd nie nałożył dotychczas żadnych dodatkowych obowiązków. Pracodawca nie może zatem zapytać, kto jest zaszczepiony. Nie ma takiej podstawy prawnej. Nie może też wymusić szczepienia u określonych pracowników. Jednak, moim zdaniem, jest w stanie gromadzić ludzi w taki sposób, że w konkretnej przestrzeni znajdują się osoby zaszczepione albo niezaszczepione – komentuje dr Maciej Kawecki, prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, były dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (133)

Do artykułu: Nowe prawo może wejść już jesienią. Pracownik nie będzie miał wyboru

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jola 2022-06-11 15:45:06

  Cały rzad jest chory psychicznie

 • anna 2022-05-29 22:08:47

  to jest zmuszanie do poddania się samemu depopulacji.

 • Ola 2022-05-23 06:56:15

  Do Polski wjechało ponad 3 mil uchodźców większość z nich nie jest zaszczepiona i jakoś zachorowań nie jest duzo to może mi ktoś powie jakim cudem na jesień znowu ma być pandemia tylko my Polacy chorujemy.Wedlug ich statystyk przy takiej ilości ludzi powinna być mega pandemia chyba że Ukraińcy nie chorują.

 • Oli 2022-05-22 10:57:56

  Ciekawa jestem jak w sklepach będzie wyglądała segregacja pracowników a klientów bzdura

 • Anna 2022-05-22 01:49:26

  Jestem ciekawa jakie propozycje dla nas w przyszłości będą mieć rządzący, aby jeszcze bardziej nas zniewolić.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA