Nowe prawa dla posiadaczy umów-zleceń

Rząd ma przyjąć dzisiaj projekt ustawy dot. oskładkowania umów-zleceń. Pracownicy nie zyskają takich samych praw jak ci, którzy posiadają umowę o pracę, jednak zyskają niektóre prawa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe prawa dla posiadaczy umów-zleceń

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 mar 2014 9:40


Umów cywilnoprawnych przybywa. Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy w 2008 r. 9 proc. umów stanowiły cywilnoprawne, natomiast w 2013 r. liczba ta wzrosła o 40 proc. i wyniosła 13 proc. Największym problemem umów-zleceń są towarzyszące im nieprawidłowości. W 2013 r. co piąta umowa cywilnoprawna powinna być umową o pracę.

- Umowy-zlecenia zawierane zgodnie z prawem nie są niczym złym. Problem pojawia się, gdy zastępują umowy o pracę, a z tym mamy do czynienia. Nie możemy się godzić na nieuczciwe zaniżanie składek kosztem pracowników. Z patologią musimy walczyć - mówi dla „Gazety Wyborczej" minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak podaje „GW" resort pracy chce walczyć z nieuczciwością pracodawców, wprowadzając zmiany w Kodeksie pracy. Jakie? Będą odprowadzane składki na ZUS przynajmniej od wysokości płacy minimalnej. Kosiniak-Kamysz tłumaczy na łamach „GW", że pozwoli to na uzyskanie praw do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku utraty pracy. Oskładkowanie ma dać również szansę na emeryturę oraz wyższe zasiłki na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.