Nowa dyrektywa KE o delegowaniu pracowników. Konfederacja Lewiatan zaniepokojona

• We wtorek (8 marca), Komisja Europejska przedstawi nowelizację dyrektywy o delegowaniu pracowników, na podstawie której firmy mogą wysyłać czasowo osoby do pracy w innych krajach UE w ramach świadczonych usług.
• Nowe przepisy, np. ograniczenie okresu delegowania, zrównanie płac wysyłanych pracowników z wynagrodzeniami osób zatrudnionych na miejscu, mogą szczególnie mocno uderzyć w polskie firmy, delegujące rocznie około 260 tys. pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa dyrektywa KE o delegowaniu pracowników. Konfederacja Lewiatan zaniepokojona

PODZIEL SIĘ


Autor: portalspozywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

7 mar 2016 21:40


- Wyrażamy niepokój w związku z zapowiedziami dotyczącymi zmian w dyrektywie 96/71/WE w sprawie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Ograniczenie okresu delegowania do 24 miesięcy czy zrównanie wynagrodzeń pracowników delegowanych z pracownikami miejscowymi wykonującymi takie same obowiązki w tym samym miejscu, posłużą do wyhamowania działalności firm świadczących czasowo usługi w innych państwach z wykorzystaniem własnych pracowników - mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Takie zmiany stoją w sprzeczności z istotą delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług. Przyczynią się one do zwiększenia niepewności prawnej i liczby spornych sytuacji – nie służąc zwiększeniu transparentności i uproszczeniu procedur na rynku wewnętrznym – dodaje.

W opinii Konfederacji Lewiatan, ograniczenie okresu delegowania pracowników do 24 miesięcy nie ma podstaw w przepisach traktatu o funkcjonowaniu UE. Ocena przejściowego charakteru świadczenia usługi wymaga bowiem badania każdorazowo określonego przypadku. Idea zrównania wynagrodzeń nie uwzględnia natomiast złożoności procesu delegowania i faktu, iż pracownicy delegowani pojawiają się na terytorium innych państw członkowskich tylko czasowo. Jednocześnie firmy delegujące ponoszą szereg znaczących kosztów związanych ze świadczeniem usługi.

Więcej czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.