PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nowa definicja sporu zbiorowego budzi kontrowersje. "Będzie źródłem nieporozumień"

  • KDS
  • 25 sie 2022 13:45

Trwają konsultacje nowelizacji ustawy o sporach zbiorowych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan większość zawartych w niej zmian wychodzi naprzeciw propozycjom zgłaszanym przez różne środowiska. Najwięcej kontrowersji budzi rezygnacja z określenia przedmiotu sporu zbiorowego. Według Lewiatana może to być źródłem wielu problemów i nieporozumień.

Nowa definicja sporu zbiorowego budzi kontrowersje. "Będzie źródłem nieporozumień"
- Proponujemy pracować dalej nad doprecyzowaniem definicji przedmiotu sporu zbiorowego - mówi prof. Jacek Męcina (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Dyskusja nad zmianami w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych trwa od kilku lat. Obecnie obowiązujące rozwiązania powstały 31 lat temu i zdaniem każdej ze stron dyskusji wymagają zmian.
  • Projekt ustawy, jaki ministerstwo opublikowało w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, jest ich pierwszym namacalnym dowodem. Zaproponowane w nim rozwiązania nie spotkały się z jednoznacznie pozytywnym odbiorem.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan rezygnacja z określenia przedmiotu sporu zbiorowego budzi najwięcej kontrowersji, a w przyszłości może stwarzać wiele problemów. 

Po wejściu w życie zaproponowanych przez resort pracy zmian, spór będzie mógł być prowadzony we wszelkich sprawach, w których związki zawodowe reprezentują osoby wykonujące pracę zarobkową.

- Taka zmiana może zaostrzyć spory prawne już na etapie rokowań, bo ogólny zapis może poszerzyć przedmiot sporu o kwestie zmian organizacyjnych, restrukturyzacji zatrudnienia, wreszcie o interpretację zawartych porozumień - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i aktywny mediator w wielu sporach zbiorowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodaje, skoro spór zbiorowy będzie można wszczynać w każdej sprawie, to także w kontekście procesów restrukturyzacji, które dziś mają swoją ścieżkę i nie są przedmiotem sporu. - To kontrowersyjna propozycja. Dlatego proponujemy pracować dalej nad doprecyzowaniem definicji przedmiotu sporu zbiorowego - podsumowuje prof. Męcina.

Czytaj więcej: Spory zbiorowe po nowemu. Zarzuty mają i pracodawcy, i związkowcy

Jego zdaniem racjonalne jest utrzymanie dotychczasowego katalogu spraw, które mogą być rozstrzygane w trakcie sporu zbiorowego, tj. wynagrodzeń, warunków pracy i świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa definicja sporu zbiorowego budzi kontrowersje. "Będzie źródłem nieporozumień"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA