×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niskie temperatury w biurze - co powinien zrobić pracodawca, co może pracownik?

  • km
  • 23 lis 2022 11:15

Prawo jasno określa obowiązki pracodawcy dotyczące zabezpieczenia miejsca pracy i samego pracownika w okresie zimowym. Obowiązki możemy podzielić na bezpośrednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz pośrednie mające na celu zapewnienie możliwości wykonywania obowiązków pracownikowi.

Niskie temperatury w biurze - co powinien zrobić pracodawca, co może pracownik?
W okresie zimowym na pracodawcach spoczywają dodatkowe obowiązki w zakresie ochrony pracowników (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić temperaturę nie niższą niż 14 st. C, jednak jeśli wykonywana jest tam praca lekka i biurowa, to temperatura nie powinna spaść poniżej 18 st. C.
  • Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż ta określona w przepisach, pracodawcy mogą wykorzystać alternatywne źródła ciepła, np. doposażając pomieszczenia w grzejniki elektryczne.
  • Jeśli praca zostanie wstrzymana z powodu braku zasilania w energię elektryczną, pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia, nawet jeśli pracodawca tej pracy im dać nie może.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, okres zimowy w Polsce rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 31 marca.

W ciągu tych pięciu miesięcy, na pracodawcach spoczywają dodatkowe obowiązki w zakresie ochrony pracowników wykonujących pracę w obniżonych temperaturach, ale również odpowiedniego zabezpieczenia firmy i terenów do niej należących.

Obowiązki, jakie ma pracodawca, można podzielić na bezpośrednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz pośrednie mające na celu zapewnienie możliwości wykonywania obowiązków pracownikowi.

- W pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić temperaturę nie niższą niż 14 st. C, jednak jeśli wykonywana jest tam praca lekka i biurowa, to temperatura nie powinna spaść poniżej 18 st. C. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie można zapewnić pracownikom wspomnianych temperatur za pomocą istniejącej instalacji, oznaczać to będzie sytuację braku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W związku z tym pracownicy będą mogli zaprzestać wykonywania pracy, jednak z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - tłumaczy Andrzej Bączkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Zobacz: Praca w niskich temperaturach to dodatkowe obowiązki dla pracodawcy

Alternatywą dogrzanie pomieszczenia

Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż ta określona w przepisach, pracodawcy mogą wykorzystać alternatywne źródła ciepła, np. doposażając pomieszczenia w grzejniki elektryczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie temperatury w biurze - co powinien zrobić pracodawca, co może pracownik?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA